Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Количеството на антителата не може да е критерий за защита

„Решението за допускане възможността  за издаване на зелен сертификат за наличие на антитела е безкрайно комплексно,  от медицинска и от икономическа гледна точка. Като вирусолог обаче мога да кажа, че то  не е много добро, защото антитяловите отговори са много различни -  изключително разнообразна е човешката популация в антитялов отговор. Затова, въз основа на множеството направени изследвания в света, това не се приема като официален документ“, подчерта вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб от НЦЗПБ.

Тя обаче заяви, че някои от страните са приели този сертификат за вътрешно ползване, за да се разхлабят наложените на хората ограничения и вероятно така компромисно ще постъпи и България.

Човешката популация в имунния си отговор е безкрайно хетерогенна. Колкото и да са рекламирани тестовете, че представят вируснеутрализиращата активност, това не е така. 

"Вируснеутрализираща активност означава доколко антителата неутрализират жизнеспособността на вируса и не му позволяват да влезе в живата клетка, а това се прави с много фина и трудоемка методика, само в определени за целта лаборатории и  със съответния персонал.  В България такава лаборатория няма, защото това е много скъпо нещо и се създава с научни цели".

Доц. Гломб бе категорична, че количеството на антителата не може да бъде критерий за защита.

„Ако можеше чрез количеството на антителата и с наличните тестове в търговската мрежа не само у нас, но и в света, да се гарантира  защита, щяха ли фирмите-производителки на ваксини да си дават парите за изключително тежките и изключително скъпи клинични проучвания за ефикасността на ваксината, въз основа на това, колко от ваксинираните и съответно – от неваксинираните са се разболели. Това не се прави, затова да не фаворизираме тези тестове“.

Доц. Гломб нарече „чудесна новина“ факта, че е нарастнал броят на желаещите да се ваксинират. Тя обаче посъветва хората да не се плашат от прочетеното в учебниците от преди 40 и повече години, че  ваксини по време на пандемия не се правят.

„Това не е така. Светът през това време се промени много, да не говорим за науката.. Една седмица нечетене по темата SARS COV2 и Ковид-19 те изхвърля от борда на информираните хора. Отдавна епидемиите се овладяват чрез имунизации“.

За тези две години на заразата са създадени тестове с  много добра специфичност и чувствителност, заяви още доц. Гломб.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27