„Това, което беше постигнато днес в Глазгоу - да се спре обезлесяването до 2030 година, под което се подписа и Бразилия, е чудесна мярка. Но не е достатъчна за намалява на емисиите“.Това каза в предаването „Ден след ден“ на радио Пловдив Апостол Дянков – старши експерт в българския офис на Световния фонд на дивата природа.
Той подчерта, че у нас гората расте като биомаса. Има много неизползваеми или изоставени площи, които се самозалесяват. „Това може да е позитивен процес и да допринесе за бъдещите климатични цели на правителството, ако се изпълн правилно“ – посочи Дянков. По думите му, една добро решение в тази посока е това на Изпълнителната Агенцията по опазване на горите да не се дават права на общините да премахват тези гори, които не са гори по статут.
Но ако се самозалеси една нива, тя не винаги се превръща в гора, напротив, коментира експертът. Според него, по-голям проблем у нас е, че в България има много стари гори, недокоснати от човешка дейност стотици години, и е важно да ги запазим.
„Но продължават произвола и незаконната сеч, които може да достигнат до 40% от общия дърводобив в България в различни години“ – отчете Дянков.
Световният фонд на дивата природа препоръчва да се търси естествения процес, в който гората се превръща във функционираща, в стара гора.
„Много голяма част от въглерода, който искаме да извлечем от атмосферата и да го складираме, така че да не подпомага затоплянето на климата, той се съдържа в мъртвата биомаса в горите, тоест в мървтите изгнили дървета, които са дом на много животни, растения, гъби. Правилното поддържане на гората е ключа“ – категоричен е експертът.
В тази насока той посочи, че е важно да спре порочната практика със заменките с гори. И да се дадат в бъдеще стимули на собствениците на гори да извършват дейности, които да помагат и на горите, и на природата, и на климата. Един от тях е увеличаване на крайречните гори, които помагат да има повече вода и предпазват от наводнения. Друга практика е прилагането на агроекологичните мерки от ЕС, при които на една и съща земя да се гледат дървета и селскостопански култури.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..