„Всички вече виждаме положителния резултат от въвеждането на зелените сертификати. Най-големият успех за нас като специалисти е големият брой ваксинирани, с което увеличаваме и общия процент на ваксинирани в страната. За съжаление, обаче, все още не могат да се компенсират изгубените месеци през лятото и в началото на есента, когато ваксинационната кампания беше много слаба“, каза имунологът д-р Цветелина Великова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Тя говори по темата за ваксините, антителата, имунните реакция и страничните ефекти.
Великова заяви, че хората, желаещи да си поставят ваксина, освен тези с автоимунни заболявания, няма нужда да извършват изследвания преди и след имунизация, нито пък да проследяват количеството си на антитела.
„Това, което е прието като медицински консенсус по света е, че хората могат да се ваксинират и веднага след преболедуването, след кратък оздравителен процес. Много е важно, обаче, да знаят, че колкото повече отлагат във времето поставянето на втората доза, толкова по-голям е шансът да се разболеят отново“, каза имунологът и допълни, че количеството образувани антитела няма как да предизвикат негативна реакция на имунната система.
„Няма начин имунната система да се пренасити с антитела. Ако разгледаме как работи тя ще видим, че това е една сложна система, която много добре регулира количеството антитела“, каза още Великова.
Дискусията по официализиране на сертификата за антитела Великова коментира, като възможност идеята за зелен сертификат да бъде компрометирана.
„Ние не можем да гарантираме кога е била срещата с вируса. Антитела могат да се наблюдават след 2 месеца след среща с вируса, могат и след 2 години“ , каза имуноложката.
Според нея, за да видим истинския резултат от зелените сертификати трябва да минат поне месец и половина.
„Ние все още дори не сме стигнали до пика на заболяемост. Така, че са възможни и по-железни мерки“, категорична бе Великова.
Цялото интервю с имунолога д-р Цветелина Великова слушайте в звуковия файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...