„Всички вече виждаме положителния резултат от въвеждането на зелените сертификати. Най-големият успех за нас като специалисти е големият брой ваксинирани, с което увеличаваме и общия процент на ваксинирани в страната. За съжаление, обаче, все още не могат да се компенсират изгубените месеци през лятото и в началото на есента, когато ваксинационната кампания беше много слаба“, каза имунологът д-р Цветелина Великова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Тя говори по темата за ваксините, антителата, имунните реакция и страничните ефекти.
Великова заяви, че хората, желаещи да си поставят ваксина, освен тези с автоимунни заболявания, няма нужда да извършват изследвания преди и след имунизация, нито пък да проследяват количеството си на антитела.
„Това, което е прието като медицински консенсус по света е, че хората могат да се ваксинират и веднага след преболедуването, след кратък оздравителен процес. Много е важно, обаче, да знаят, че колкото повече отлагат във времето поставянето на втората доза, толкова по-голям е шансът да се разболеят отново“, каза имунологът и допълни, че количеството образувани антитела няма как да предизвикат негативна реакция на имунната система.
„Няма начин имунната система да се пренасити с антитела. Ако разгледаме как работи тя ще видим, че това е една сложна система, която много добре регулира количеството антитела“, каза още Великова.
Дискусията по официализиране на сертификата за антитела Великова коментира, като възможност идеята за зелен сертификат да бъде компрометирана.
„Ние не можем да гарантираме кога е била срещата с вируса. Антитела могат да се наблюдават след 2 месеца след среща с вируса, могат и след 2 години“ , каза имуноложката.
Според нея, за да видим истинския резултат от зелените сертификати трябва да минат поне месец и половина.
„Ние все още дори не сме стигнали до пика на заболяемост. Така, че са възможни и по-железни мерки“, категорична бе Великова.
Цялото интервю с имунолога д-р Цветелина Великова слушайте в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..