„Всички вече виждаме положителния резултат от въвеждането на зелените сертификати. Най-големият успех за нас като специалисти е големият брой ваксинирани, с което увеличаваме и общия процент на ваксинирани в страната. За съжаление, обаче, все още не могат да се компенсират изгубените месеци през лятото и в началото на есента, когато ваксинационната кампания беше много слаба“, каза имунологът д-р Цветелина Великова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Тя говори по темата за ваксините, антителата, имунните реакция и страничните ефекти.
Великова заяви, че хората, желаещи да си поставят ваксина, освен тези с автоимунни заболявания, няма нужда да извършват изследвания преди и след имунизация, нито пък да проследяват количеството си на антитела.
„Това, което е прието като медицински консенсус по света е, че хората могат да се ваксинират и веднага след преболедуването, след кратък оздравителен процес. Много е важно, обаче, да знаят, че колкото повече отлагат във времето поставянето на втората доза, толкова по-голям е шансът да се разболеят отново“, каза имунологът и допълни, че количеството образувани антитела няма как да предизвикат негативна реакция на имунната система.
„Няма начин имунната система да се пренасити с антитела. Ако разгледаме как работи тя ще видим, че това е една сложна система, която много добре регулира количеството антитела“, каза още Великова.
Дискусията по официализиране на сертификата за антитела Великова коментира, като възможност идеята за зелен сертификат да бъде компрометирана.
„Ние не можем да гарантираме кога е била срещата с вируса. Антитела могат да се наблюдават след 2 месеца след среща с вируса, могат и след 2 години“ , каза имуноложката.
Според нея, за да видим истинския резултат от зелените сертификати трябва да минат поне месец и половина.
„Ние все още дори не сме стигнали до пика на заболяемост. Така, че са възможни и по-железни мерки“, категорична бе Великова.
Цялото интервю с имунолога д-р Цветелина Великова слушайте в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..