40 козички и два пръча. Това е стадото на Мария Стоилова. Пловдивчанка, която от 10-тина години е избрала за свой живот зелените пасища на Средна гора над хисарското село Кръстевич, вместо този на съветник по здравословно хранене, обитаващ 17 етаж в панелка под тепетата.
Срещам я край пътя за хижа Бунтовна да вика животните.
„Беше ми мерак от дете да гледам животни. В града е трудно, живеех на 17 етаж. И дойдох в селото на дядо ми. Първо с малко стадо, сега с това“ – разказва Мария.
Признава, че никога не са я привличали заведения и дискотеки. И простичко обяснява: „Природата е много важна за мен. И животинките“.
Идеята за живота ѝ звучи картко, почти като формула: „близо до природата, чиста храна“. И е категорична, че ще остане в селото. Защото: „В града трудно се живее. Не ме влече. В селото е много по-спокойно. Друго си е за себе си да работиш.„
На въпрос дали я вълнува, че скоро идват избори, отговаря, че винаги е гласувала, но сега не знае. Политическите разговори по телевизията казва, че ѝ се струват далечни, а кандидатите за властта – далече от проблемите на хората.
„Бях чела преди време за някоя министърка – че не познавала хора, които взимат заплата под 2000 хил. лв.Това ме изуми. Имам приятели, които работят за 600 лв. на месец. Аз също работех на 4 часа в библиотеката, малко от малко за да се издържам. И не знам, просто. Те не знаят как живеят обикновените хора и че едва свързват двата края“.
Сложният живот в града допълва и със задължителната ваксинация. И макар че животът на село също определя като труден, защото няма почивен ден, заключва:
„Това е мой избор. Щото тук е чистичко и си обичам животинките. Някои ги гледат за субсидии, ама не става – не ги ли обичаш, не става“.
Така се радзелям с Мария. И докато се отдалечавам по пътя, чувам как гласът ѝ се отдалечава, разговаряйки с козите от стадото ѝ. А хлопките им украсяват тишината.
Чуйте интервюто с Мария Стоилова в звуковия файл.Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..