След откритите в края на миналата седмица 228 машини за гласуване, снощи бяха открити още 150 машини на "Сиела Норма" в митнически склад на летище София. От ЦИК заявиха, че са изненадани от поредната пратка машини за гласуване и поискаха те да останат в склада.
Пред медиите представителят на фирмата Веселин Тодоров заяви, че е изненадан от реакцията на ЦИК, тъй като въпросните 150 машини са за гаранционно обслужване на 12 800-те машини, които ще се ползват на предстоящите избори на 14 ноември. Тодоров подчерта, че на тези 150 машини нямало качен софтуер и не могат да се ползват за гласуване
През уикенда се разгоря скандал с други 228 машини на "Сиела Норма", които станаха повод бившите управляващи да заподозрат манипулации на изборите. За тях пък от фирмата обясниха, че са за демонстрации в Албания, и Грузия.
"Скандалът с машините не само не повишава доверието в изборния процес, а то допълнително се срива. Без доверие по- добре е избори да не се правят, защото, ако хората не вярват в резултата, то изборите са по- скоро вредни. Всички тези скандали са крайно негативни и това е едно от обясненията, защо в Европа машинно гласуване няма", коментира пред Радио Пловдив проф. Михаил Константинов.
Той добави, че само в град Брюксел се гласува с машини, но там има друга технология на броенето на разписките.
"Не се занимавам с внос на машини, не знам къде е истината, но е факт, че Европа изхвърли машините за гласуване за вторични суровини, а ние ги въвеждаме", категоричен е професорът.
Според Константинов твърдението на "Сиела Норма", че складираните на летище София 150 машини за гласуване са за резервни части, е пълен нон-сенс, още повече, че и ЦИК не знае за тях. "Това е като да си купите напълно нова кола и после да си купите още една, която да стои в гараж за резервни части на новата кола".
"Да се подмени една машина с друга в деня на изборите, заради дефект е едно, но да складираш машини за резервни части е подигравка с българската общественост. Това са номера от некачествени селски седенки", заключи експертът.
По думите му реакцията на институциите също замъгляват ситуацията и внасят подозрение и недоверие в изборния процес.
"До изборите остават 4-5 дни, което означава, че доверието не може да бъде възстановено. Въпросът е да не го разрушим още повече. Тези 4 изборни кампании не протекоха добре, но няма и как иначе да е . Ние сме единствената държава в света, която произвежда три парламентарни избори за по- малко от година. Дори в Италия, където правят най- много избори, няма такова кошмарно количество като тук", коментира проф. Михаил Константинов.
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..