Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустрията между високите цени на тока и зеления преход


В края на октомври държавите от ЕС не успяха да  се споразумеят за общи мерки срещу енергийната криза, заради различната ситуация в страните – членки. Съставът на т. Наречения енергиен микс, различните данъчни ставки и икономическите показатели на отделните държави налагат вътрешни решения в помощ на бизнеса и домакинствата. 

Сред обявените от правителствата мерки са въвеждане на таван на цените на еленергията и газа, временно намаляване или отпадане на ДДС върху тях или отстъпка от други данъци и такси, въвеждане на ваучери за уязвимите домакинства, разсрочване на сметки. У нас мерките са насочени към бизнеса, тъй като битовите клиенти плащат по цени, определени от КЕВР до края на годината. За октомври и ноември фирмите получиха отстъпка от 110 лева на мегават час за октомври и ноември, като компенсацията най- вероятно ще бъде отразена в сметките за декември.

Според изпълнителния директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов при средна цена на ел. енергията на борсата за октомври компенсацията ще е около 30%.

 Отделно около 250 хиляди фирми, които нямат търговец на ток ще бъдат компенсирани между 15 и 30 лева на мегават час. Според Найденов у нас, за разлика от Европа, енергийният пазар е изкривен, а липсата на редовно правителство и кабинет ограничават възможностите на държавата за реакция на кризата. По думите му, структурният дефект у нас пречи да се приложат мерки, които са възможни в другите страни - членки.

Два пъти и половина са се увеличили сметките за ток на Димитър Йолтов, собственик на пекарна в Пловдив. Смята, че мерките са закъснели, защото търговецът му на ток още през лятото го е предупреждавал, че предстои ръст на цените на ел. енергията и предупреждава за фалити и ръст на безработицата.

Високите цени на ел. енергията удариха и електроразпределителните дружества.  Недостатъчна ликвидност  притеснява ЕВН, което оператор в Югоизточна България, казва Александър Сипек – регионален мениджър на ЕВН. Данните показват, че дефицитър на дружеството е вече 100 милиона лева.

Според Станислав Разпопов - директор на най- голямото на Балканите предприятие за производство на велпапе, което е край Пловдив, цената на хартията, която е основен продукт, е скочила с 400 процента. Той е категоричен, че инфлацията е в цяла Европа, че цените по веригата ще растат и това ще продължи следващите няколко години. За Разпопов основната причина да се стигне до ценовия шок е зелената сделка на ЕС.

Брюксел обаче е категоричен -  отговорът на ценовия токов и газов удар е ускореното преминаване към чиста енергия. Според заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс пандемията и високите цени на енергоносителите налагат промяна в индустриалния модел на европейците, който е непроменена от 200 години. 

"Ние трябва да стигнем до един момент, в който икономиката и растежът зависят не от изкопаемите горива, а от възобновяемите енергийни източници. Добраната новина тук е, че те поевтиняват ежедневно и е хубаво Европа да постави средствата на правилното място. Говорим за 1,3 трилиона евро", каза Тимерманс.

Предстои ЕК да реши дали ядрената енергетика да бъде включена в списъка на източниците, които да осигурят преход към зелена икономика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14