В края на октомври държавите от ЕС не успяха да се споразумеят за общи мерки срещу енергийната криза, заради различната ситуация в страните – членки. Съставът на т. Наречения енергиен микс, различните данъчни ставки и икономическите показатели на отделните държави налагат вътрешни решения в помощ на бизнеса и домакинствата.
Сред обявените от правителствата мерки са въвеждане на таван на цените на еленергията и газа, временно намаляване или отпадане на ДДС върху тях или отстъпка от други данъци и такси, въвеждане на ваучери за уязвимите домакинства, разсрочване на сметки. У нас мерките са насочени към бизнеса, тъй като битовите клиенти плащат по цени, определени от КЕВР до края на годината. За октомври и ноември фирмите получиха отстъпка от 110 лева на мегават час за октомври и ноември, като компенсацията най- вероятно ще бъде отразена в сметките за декември.
Според изпълнителния директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов при средна цена на ел. енергията на борсата за октомври компенсацията ще е около 30%.
Отделно около 250 хиляди фирми, които нямат търговец на ток ще бъдат компенсирани между 15 и 30 лева на мегават час. Според Найденов у нас, за разлика от Европа, енергийният пазар е изкривен, а липсата на редовно правителство и кабинет ограничават възможностите на държавата за реакция на кризата. По думите му, структурният дефект у нас пречи да се приложат мерки, които са възможни в другите страни - членки.
Два пъти и половина са се увеличили сметките за ток на Димитър Йолтов, собственик на пекарна в Пловдив. Смята, че мерките са закъснели, защото търговецът му на ток още през лятото го е предупреждавал, че предстои ръст на цените на ел. енергията и предупреждава за фалити и ръст на безработицата.
Високите цени на ел. енергията удариха и електроразпределителните дружества. Недостатъчна ликвидност притеснява ЕВН, което оператор в Югоизточна България, казва Александър Сипек – регионален мениджър на ЕВН. Данните показват, че дефицитър на дружеството е вече 100 милиона лева.
Според Станислав Разпопов - директор на най- голямото на Балканите предприятие за производство на велпапе, което е край Пловдив, цената на хартията, която е основен продукт, е скочила с 400 процента. Той е категоричен, че инфлацията е в цяла Европа, че цените по веригата ще растат и това ще продължи следващите няколко години. За Разпопов основната причина да се стигне до ценовия шок е зелената сделка на ЕС.
Брюксел обаче е категоричен - отговорът на ценовия токов и газов удар е ускореното преминаване към чиста енергия. Според заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс пандемията и високите цени на енергоносителите налагат промяна в индустриалния модел на европейците, който е непроменена от 200 години.
"Ние трябва да стигнем до един момент, в който икономиката и растежът зависят не от изкопаемите горива, а от възобновяемите енергийни източници. Добраната новина тук е, че те поевтиняват ежедневно и е хубаво Европа да постави средствата на правилното място. Говорим за 1,3 трилиона евро", каза Тимерманс.
Предстои ЕК да реши дали ядрената енергетика да бъде включена в списъка на източниците, които да осигурят преход към зелена икономика.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..