В края на октомври държавите от ЕС не успяха да се споразумеят за общи мерки срещу енергийната криза, заради различната ситуация в страните – членки. Съставът на т. Наречения енергиен микс, различните данъчни ставки и икономическите показатели на отделните държави налагат вътрешни решения в помощ на бизнеса и домакинствата.
Сред обявените от правителствата мерки са въвеждане на таван на цените на еленергията и газа, временно намаляване или отпадане на ДДС върху тях или отстъпка от други данъци и такси, въвеждане на ваучери за уязвимите домакинства, разсрочване на сметки. У нас мерките са насочени към бизнеса, тъй като битовите клиенти плащат по цени, определени от КЕВР до края на годината. За октомври и ноември фирмите получиха отстъпка от 110 лева на мегават час за октомври и ноември, като компенсацията най- вероятно ще бъде отразена в сметките за декември.
Според изпълнителния директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов при средна цена на ел. енергията на борсата за октомври компенсацията ще е около 30%.
Отделно около 250 хиляди фирми, които нямат търговец на ток ще бъдат компенсирани между 15 и 30 лева на мегават час. Според Найденов у нас, за разлика от Европа, енергийният пазар е изкривен, а липсата на редовно правителство и кабинет ограничават възможностите на държавата за реакция на кризата. По думите му, структурният дефект у нас пречи да се приложат мерки, които са възможни в другите страни - членки.
Два пъти и половина са се увеличили сметките за ток на Димитър Йолтов, собственик на пекарна в Пловдив. Смята, че мерките са закъснели, защото търговецът му на ток още през лятото го е предупреждавал, че предстои ръст на цените на ел. енергията и предупреждава за фалити и ръст на безработицата.
Високите цени на ел. енергията удариха и електроразпределителните дружества. Недостатъчна ликвидност притеснява ЕВН, което оператор в Югоизточна България, казва Александър Сипек – регионален мениджър на ЕВН. Данните показват, че дефицитър на дружеството е вече 100 милиона лева.
Според Станислав Разпопов - директор на най- голямото на Балканите предприятие за производство на велпапе, което е край Пловдив, цената на хартията, която е основен продукт, е скочила с 400 процента. Той е категоричен, че инфлацията е в цяла Европа, че цените по веригата ще растат и това ще продължи следващите няколко години. За Разпопов основната причина да се стигне до ценовия шок е зелената сделка на ЕС.
Брюксел обаче е категоричен - отговорът на ценовия токов и газов удар е ускореното преминаване към чиста енергия. Според заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс пандемията и високите цени на енергоносителите налагат промяна в индустриалния модел на европейците, който е непроменена от 200 години.
"Ние трябва да стигнем до един момент, в който икономиката и растежът зависят не от изкопаемите горива, а от възобновяемите енергийни източници. Добраната новина тук е, че те поевтиняват ежедневно и е хубаво Европа да постави средствата на правилното място. Говорим за 1,3 трилиона евро", каза Тимерманс.
Предстои ЕК да реши дали ядрената енергетика да бъде включена в списъка на източниците, които да осигурят преход към зелена икономика.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..