На днешния ден Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив отбелязва 106 години от рождението на своя патрон.
През 1964 г. големият композитор и педагог проф. Асен Диамандиев използва авторитета си на музикант и общественик, за да открие в родния си град първото в страната извънстолично висше училище по музика. Тогавашният „Висш музикално-педагогически институт“ прераства в академия по изкуствата, която днес е единствена в страната по обхвата на своята мултижанровост.
АМТИИ чества празника си с три специални събития.
„На името на патрона ни, проф. Асен Диамандиев, от тази година учредяваме специално отличие за успешно представящи се студенти“, съобщи проф. Шекерджиева-Новак, ректор на висшето училище. На 15 ноември ръководството на Академията обяви първите 3-ма наградени със специален диплом и финансови средства, отличени от трите факултета – Мартин Даскалов от „Музикална педагогика“, Яна Демирова от „Музикален фолклор и хореография“ и Христо Михов от „Изобразителни изкуства“.
На проф. Асен Диамандиев е посветена и изложбата ,,Изкуство по време на пандемия“. Проекти и рисунки от работния процес на студентите в специалност „Дизайн на облеклото“ към АМТИИ желаещите ще могат да разгледат днес от 18 часа в новата разкрита археологическа зала, т.нар. Източен сектор на Античния стадион на Филипопол (под сградата на магазин H&M на Главната улица).
Изложбата е по програма „Пловдив за младите“ към Община Пловдив. „С подкрепата на фондация „Откривай и развивай“ имаме възможност да покажем и разкажем на публиката за това как протича процес на обучение във време на изолация, и как се намира вдъхновение, за да създаваш изкуство по време на криза“, обяснява преподавателят доц. д-р Динка Якимова-Касабова.
Изложба с академичните издания за 2020/2021, организирана от академичната библиотека е третото събитие, посветено на празника. В библиотеката са показани сборници от научните форуми на Арт академията по изкуствата – Пролетни научни четения 2020; Международната научна конференция „Еволюция срещу революция“ - 2020, осъществена съвместно с регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе; Годишник – 2020, сборник с доклади от Международната научнопрактическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“; четирите нови броя на академичното издание АртСпектър; продукцията на новосъздадената „Академична библиотека“ и др. В по-голямата си част изданията са с оригинален бранд, част от търсената нова идентичност на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..