Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализацията във винения бранш в полза на BG вино в ЕС

Да проследиш пътя на виното от лозето до чашата – с приложение на телефона, което ще проверява бар кода на бутилката. Идеята за дигитализацията на винения бранш е на Международната организация по лозата и виното (OIV) и в нея България ще играе основна роля. Това стана ясно при последното посещение у нас на генералния директор на организацията Пау Рока. В Пловдив той бе удостоен с титлата „Доктор хонорис кауза“ на Университета по хранителни технологии.

Международната организация по лозата и виното (OIV) е междуправителствена организация с научно-технически характер, развиваща дейност в областта на лозарството и винарството

Организацията е съставена от 45 държави членки по света, като 19 от тях са страни от ЕС, включително и България. На годишна основа финансовите средства, с които разполага това обединение, възлизат на близо 2,5 млн. евро и се набавят главно от вноски на страните-членки.

Един от основните приоритети на Международната организация по лозата и виното е дигитализацията във винения бранш, свързана с проследяването на произхода, пътя и технологията на виното“ – заяви нейният генерален директор Пау Рока. Той разясни, че по бар кода на бутилката потребителят може да узнава чрез специално приложение, какъв е сортът на гроздето, каква е почвата на лозето, къде се намира лозовият масив, от коя годишна реколта е виното и в коя винарна е произведено, кой е неговият технолог, в какъв тираж по брой бутилки е пуснато на пазара и т.н.

"Самият г-н Рока имаше идеята за тази проследимост на нещата от самото лозе до потребителя, който изпива чашата вино - да има цялостна проследимост на процеса. Говорихме, че това може да се превърне в доброволен стандарт за качество и проследимост на OIV и се разбрахме за този първи опит ще започне от България, с български лозари и винари" - заяви зам.-земеделският министър Явор Гечев. Той е убеден, че това начинание ще издигне качеството на българското вино като реклама на най-високо ниво.

Според Бранимир Ботев, бивш зам.-министър на туризма, а сега президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество, голяма възможност за България е да участва в този научно-интелектуален щаб, който ще работи по дигитализацията на винения процес.

"Ние участваме вече в този интелектуален, технологичен и иновационен щаб, който ще знае и ще разработва бъдещите тенденции във винения бранш" - счита Ботев.

Наскоро световните осведомителни агенции съобщиха, че испанска фирма – производител на вино е продавала годишно между 8 и 10 милиона бутилки вино с фалшив етикет. Новината дойде от Каталунската полиция, която съобщи, че винарското предприятие е в град Тарагона. Това не би могло да се случи, ако дигитализацията на винения процес беше извършена. А вече стана ясно, че това в близките години ще бъде факт, и в този процес България ще вземе най-дейно участие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18