Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемането на ненаучни тези в разговора с РСМ е много опасно

Констатцията, че отношенията между България и РСМ не се развиват така, като очаваме, не е нова и от тази гледна точка е нормално да се мисли за някаква промяна, каза в предаването "Точно днес" проф. Даниел Вачков - директор на Инстута за исторически изследвания на БАН и член на българо - македонската комисия. Той коментира изказването на Кирил Петков, който смята, че в преговорите трябва да се направят "правилните работни групи. Това са хора от бизнеса, културата, инфраструктурата".

Тази позиция е правилна, защото обществата не трябва да се втренчват само в миналото, но да гледат и в бъдещето, смята проф. Вачков. Според него обаче, ако не се намери приемливо решение за миналото, тези проблеми могат да се проектират върху съвременността и да заложат бъдещи трудности в отношенията между двете държави.

"Ако ние приемем тезата на Северна Македония, че подобно на всички нации на Балканите и македонската нация се е формирала през 19 век - теза, която историк казвам, че не се основава на никакви научни аргументи - тогава следва въпросът върху каква територия е станало това - Вардарска, Пиринска, Егейска..., т.е. извън територията на днешна Република Северна Македония. Това може да даде аргументи за определен тип въпроси и да предизвика сериозни проблеми", дава пример професор Вачков.

Историята е най- тежкият спор, призна той и предположи, че ако разговорът се пренеса и в други сфери, обстановката може малко да се разведри. Но от друга страна не трябва да се неглижира и да се поставя на заден план проблемите на историята.

Подходът на колегите е да разчитат в решаването на историческите спорове да се намесят политичсеки фактори. Отпитват се накарат България да смекчи позицията и си чрез външен натиск.

Бъларското общество основателно не е склонно да отстъпва по въпроса за историята в името на добросъседството, призна историкът, който припомни, че теорията на македонизма поражда непрекъснато омраза към българите .

Интервюто с проф. Даниел Вачков е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28