Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът трябва да умее да примирява крайните позиции

За увеличаване на правомощията, които президентът има по Конституция, стана дума и в изтеклата предизборна кампания. Според проф. Пламен Киров, експерт по конституционно право и бивш конституционен съдия, в множеството коментари по темата всъщност няма конкретни предложения  какви точно права да придобие държавният глава.

"Всъщност единственият президент, който беше конкретен в тази претенция, беше президентът Първанов. Той формулира две сфери-възможността на президента да предизвиква пряко, а не чрез инициатива пред Народното събрание, референдум. Освен това той предложи да се увеличи необходимото мнозинство, с което се преодолява президентското вето-от абсолютно да стане квалифицирано/ две трети от депутатите/", припомни той.

По Конституция президентът олицетворява единството на нацията. 

"Всъщност  това е една конституционна повеля за всеки президент. Това обаче не се разбира-нито от кандидатите, които го свеждат до едно политическо говорене като обвиняват своите опоненти, нито от онези, които печелят изборите и се опитват да разберат каква е тази функция. Това е президентът да умее да примирява крайните позиции. Да умее да извежда на преден план пред скоби стратегическите интереси на нацията, които не са интереси на една или друга социална група срещу друга социална група, а са общи интереси на цялата нация. Колкото и да сме фрагментирани като народ, в крайна сметка бихме могли да изведем едни такива общи стратегически интереси", смята Пламен Киров.

Проф. Киров припомни, че президентът не е деполитизиран по Конституция, а не може единствено да участва в ръководството на политическа партия. Това, по думите му, оставя свобода пред държавния глава дали да запази членството си в партия или да я напусне, както и сам да прецени баланса в отношенията си с партиите.

" Президентът обаче трябва да се стреми да бъде надпартиен, да се опитва да говори с всички и да примирява и в някои случаи непримирими позиции", коментира проф. Киров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56