За увеличаване на правомощията, които президентът има по Конституция, стана дума и в изтеклата предизборна кампания. Според проф. Пламен Киров, експерт по конституционно право и бивш конституционен съдия, в множеството коментари по темата всъщност няма конкретни предложения какви точно права да придобие държавният глава.
"Всъщност единственият президент, който беше конкретен в тази претенция, беше президентът Първанов. Той формулира две сфери-възможността на президента да предизвиква пряко, а не чрез инициатива пред Народното събрание, референдум. Освен това той предложи да се увеличи необходимото мнозинство, с което се преодолява президентското вето-от абсолютно да стане квалифицирано/ две трети от депутатите/", припомни той.
По Конституция президентът олицетворява единството на нацията.
"Всъщност това е една конституционна повеля за всеки президент. Това обаче не се разбира-нито от кандидатите, които го свеждат до едно политическо говорене като обвиняват своите опоненти, нито от онези, които печелят изборите и се опитват да разберат каква е тази функция. Това е президентът да умее да примирява крайните позиции. Да умее да извежда на преден план пред скоби стратегическите интереси на нацията, които не са интереси на една или друга социална група срещу друга социална група, а са общи интереси на цялата нация. Колкото и да сме фрагментирани като народ, в крайна сметка бихме могли да изведем едни такива общи стратегически интереси", смята Пламен Киров.
Проф. Киров припомни, че президентът не е деполитизиран по Конституция, а не може единствено да участва в ръководството на политическа партия. Това, по думите му, оставя свобода пред държавния глава дали да запази членството си в партия или да я напусне, както и сам да прецени баланса в отношенията си с партиите.
" Президентът обаче трябва да се стреми да бъде надпартиен, да се опитва да говори с всички и да примирява и в някои случаи непримирими позиции", коментира проф. Киров.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..