Ниска избирателна активност отбелязват и в асеновградските квартали Горни и Долни Воден – единият с преобладващо християнско население, а другият – с повече жители мюсюлмани. Почти празна остана и черквата „Успение Богородично“ за молебена в Деня на християнското семейство.
В Горни Воден слънчевото време доведе сутринта пред двете урни по-малко избиратели в сравнение с миналата неделя. Председателят на едната секция Радослава Георгиева коментира: „Гласувалите не са много по-малко от предишния избор – да кажем около 10%.“
Причината, според заместник председателя на другата секция Вяра Стоева: „Понеже неглижират изборите за президент, като че ли.“
Подобна е картината и в Горни Воден. Гласоподавателите, които идват и в двата квартала до урните, обаче, имат обяснение за слабата активност. Но и за това защо те самите са избрали да дадат вота си:
„Омръзна им, на народа му омръзна да гласува без полза“.
На въпрос какъв президент искат да застане начело на държавата, воденци отговарят:
„Деен, който да се съобразява с желанието на хората“.
„Да разбира какво прави на този пост и съответно хората да го харесват, да го подкрепят. Да бъде лицето на тази нация, той трябва да има излъчването за това“.
„Добър човек“.
„Дето ще ни ръководи, а не да ни лъже“.
И черквата „Успение Богородично“ в квартал Долни Воден днес остана празна за молебена, посветен на Деня на християнското семейство. Едва 4 семейства дойдоха за него. „Службата се състоя, както повелява традицията – прочете се молитвата за рожба пред майката божия, имаше петохлебие“ – обясни попадията, като предположи, че малкото хора са най-вероятно заради ковид.
Изборният ден продължава, а избирателните секции в Горни и Долни Воден, както и черквата с чудотворната икона на Божията майка, наречена Златна ябълка, остават в очакване на повече хора.
Репортаж с още информация и гласове може да чуете в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..