Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната подкрепа става критично ниска

| обновено на 21.11.21 в 19:53


Според журналиста Петко Георгиев ниската избирателна активност на втория тур на изборите за президент се дължи на 3 фактора:

"Първият е предизвестеният победител, вторият е умората на българите от гласуване тази година и третият е, че реално на терена има две оферти, които не са привлекателни за мнозинството от българските граждани."

Като изненада, според Петков Георгиев, може да се приеме единствено факта, че ниската активност на гласоподавателите е разпределена равномерно и върху двамата кандидати на балотажа.

Ниската активност, както на президентските, така и на парламентарните избори, според Петко Георгиев е сериозен проблем. Той прави уговорката, че отчитаните числа за активността не са напълно реални заради неактуализираните с години избирателни списъци.

"Но дори като извадим това пред скоби, избирателната подкрепа за партиите и кандидатите за президент става критично ниска. Това е особено тревожно, особено ако си припомним, че по закон гласуването в България е задължително. Вярно е, че няма санкция. Това е показателно както за отношението на законодателя към правовия ред, така и за гражданина, който въобще не се притесява да изпълнява това свое гражданско задължение. Тук проблемът е в задълбочаващата се от година на година липса на демократична и гражданска култура", смята Петко Георгиев.

Според него вината тук е основно на образователната и на политическа система. "Не искам да изпадам в конспиративност, но тази ситуация е всъщност удобна за партиите. Защото така могат да генерират една подкрепа от 600-700 000 души и да си гарантират участие във властта".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10