Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната подкрепа става критично ниска

| обновено на 21.11.21 в 19:53


Според журналиста Петко Георгиев ниската избирателна активност на втория тур на изборите за президент се дължи на 3 фактора:

"Първият е предизвестеният победител, вторият е умората на българите от гласуване тази година и третият е, че реално на терена има две оферти, които не са привлекателни за мнозинството от българските граждани."

Като изненада, според Петков Георгиев, може да се приеме единствено факта, че ниската активност на гласоподавателите е разпределена равномерно и върху двамата кандидати на балотажа.

Ниската активност, както на президентските, така и на парламентарните избори, според Петко Георгиев е сериозен проблем. Той прави уговорката, че отчитаните числа за активността не са напълно реални заради неактуализираните с години избирателни списъци.

"Но дори като извадим това пред скоби, избирателната подкрепа за партиите и кандидатите за президент става критично ниска. Това е особено тревожно, особено ако си припомним, че по закон гласуването в България е задължително. Вярно е, че няма санкция. Това е показателно както за отношението на законодателя към правовия ред, така и за гражданина, който въобще не се притесява да изпълнява това свое гражданско задължение. Тук проблемът е в задълбочаващата се от година на година липса на демократична и гражданска култура", смята Петко Георгиев.

Според него вината тук е основно на образователната и на политическа система. "Не искам да изпадам в конспиративност, но тази ситуация е всъщност удобна за партиите. Защото така могат да генерират една подкрепа от 600-700 000 души и да си гарантират участие във властта".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26