Ниска остана избирателната активност в асеновградските квартали Горни и Долни Воден - единият с преобладващо християнско население, а другият – с повече жители мюсюлмани.
836 души по списък са в 98-ма секция в Долни Воден. Към 17 часа на балотажа днес бяха дошли да гласуват около 18 на сто от хората, съобщи председателката на комисията Верка Адвокатова. Ето как, по думите ѝ са били разпределени гласовете за президент на първия тур в секцията: "Миналата неделя имахме 217 за президенти - 65 за двойкатаРадев-Йпотова, 15 - за Герджиков, 122-ма - за Мустафа Карадайъ. Сега няма за Мустафа карадайъ, не знам за кого ще гласуват. "
Ето и настроенията на тези, които решиха да споделят с нас повече за избора си:
"Нямаме разделенеи между турци и българи, защото сме съседи. Президентът трябва да е добър човек, да управлява държавата, да сплоти народа. Трябва да сме единни".
"Айде да видим тия новите какво ще направят. За тях гласувах. За Румен - ще вкара в ред и МВР-та, съдии, прокурори - какво говорим подкупена работа. Ред има ли, друг ще е животът. Като гледам, гласовете за ДПС за никого няма да идат - миналите избори знаеш ли какво беше? Не можеше да се разминем."
"Имам ясна визия кой трябва да е следващият президент - трябва да е обединител, да мисли като стратег, да знае какво прави на този пост, да е обединител на нацията, да е лицето на тази нация, да има излъчване на президент, да защитава националния интерес".
"Ние сме българо-мохамедани. Пенсионери с 300 лв пенсия. Като наказана съм след 40 години стаж. За кого да гласувам? Всички са кокал. Не гласувах миналата неделя, защото ме е страх, че няма да се справя с машините. Иначе имам избраник. Вторият. Този не ми харесва. Към всички трябва да е еднакъв президентът, към всички партии да е еднакъв. А това в Турция - президентът какво прави? Да стане някаква война между Турция и България."
"Мечтая си нещо хубаво да е след тези избори. Да няма лоши работи. Нашият живот е отишъл. Аз съм дошъл тук преселник от едно село в Родопите на 17 години, сега съм на 80. Тук има и българи, и турци, и македонци - ние се имаме като братя, комшии, близки хора."
Какво ще е в следващите 5 години? В Горни и Долни Воден не знаят, но в едно са убедени – че добросъседството между техните два квартала ще продължи.
Репортажът може да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..