„Победата на Румен Радев показа, че той има широка, равномерна подкрепа“, това заяви в ефира на Радио Пловдив проф. Александър Маринов, представител на Инициативният комитет, издигнал Румен Радев на изборите.
Според Маринов подкрепата за Румен Радев и на двата тура идва от три основни източника.
„Това бяха избирателите на партии, които ни подкрепиха; една широка група от 350-400 000 души, които са собствени избиратели на двойката Радев-Йотова; както и подкрепа от партии, които преди това са имали собствени кандидати“, обясни Маринов.
„Една много голяма част от народа го обича. Това се дължи на неговите качества и поведение“, каза още Маринов за победата на Румен Радев.
Представянето на опонента проф. Анастас Герджиков, Маринов коментира:
„Около 35 дни преди началото на кампанията самият той не знаеше, че ще бъде кандидат за президент. Много е трудно в такъв кратък срок да се достигне до хората“
Не това, обаче, е била най-голямата „пречка“ за проф. Герджиков според Маринов.
„Най-голямата пречка беше това, което бе най-големият актив на Радев. Имаше един ясен избор между статуквото в лицето на ГЕРБ и ДПС и промяната, в лицето на други партии, и желанието на голяма част от българите“, заяви професорът.
По думите му, въпреки качествата, които проф. Герджиков притежава, „когато си от грешната страна, няма как да спечелиш“.
Поддръжникът на новия стар президент споделя още, че предстои да видим ново управление от страна на Румен Радев.
„Промяна ще има, защото през целия си 1-ви мандат той беше във враждебна среда. Той играеше ролята на основен критик на управлението. Сега тази роля отпада. Има движение към нов модел. Оттук нататък неговата основна роля е да бъде позитивен фактор, да подкрепя решения, които са от полза на българското общество“, заяви проф. Александър Маринов.
Цялото интервю с проф. Александър Маринов чуйте в звуковия файл.И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..