Във вторник започват преговорите между ПП, БСП, ИТН и ДБ за подписване на коалиционно споразумение. 18 експертни групи ще преговарят по отделните политики. Депутатът от БСП Александър Симов оглавява екипа по политиките в областта на културата.
"Има шанс да се постигне съгласие между 4 толкова различни партии, които все пак са обединени от интересите на България. Топ приоритетът е, че страната се нуждае от редовно правителство. Не може в окото на бурята да си позволим лукса да влизаме в политически разпри и да влизаме в нови избори, защото това ще е катастрофално, коментира той пред Радио Пловдив.
Категоричен е, че на този етап имена на министри не са обсъждани, защото е важно да бъдат формулирани политиките. От БСП ще настояват да бъдат приети предложенията им в областта на здравеопазването, образованието и социалната политика.
"Трябва да бъдат подпомагнати домакинствата. Така хората ще разберат, че не са сами в кризите, които идват. Ние сме на прага на големи кризи, които трябва да бъдат решени", подчерта той .
"Разбирателството трябва да стане пред очите на всички и това досега не се е случвало. Откритият разговор за политики ще бъде последван от открит разговор за личностите в управлението", каза водачът на листата във Враца и даде пример с 46-тото НС, което бе взривено от предложенията на ИТН за правителство.
Според Симов и за слепите у нас е ясно, че резултатите на социалистите на изборите не само не са удовлетворяващи, но са и катастрофални. "Все пак на балотажа партията получи една адреналинова бустерна доза, защото се видя, че националната битка за приключване на модела „Борисов“ се осъществи с успех", каза той.
Убеден е, че на БСП й предстои много работа, защото трябва да се приемат спешни решения и това не може да се случи с късане на ризи по медиите, взаимни обвинения, интриги, пърформанси, които се подготвят.
"Има насрочен конгрес за 22-ри януари, който трябва да приеме оставката на Корнелия Нинова и да отвори процедурата за избор на нов лидер. Нинова не е казала дали ще се кандидатира отново. БСП не може и не бива да си позволи да се връща назад. Реформата за избор на лидера пряко от партията бе демократична и трябва да остане. Ще има много напрежение, медийни пируети и обвинения, които правят средата в партията токсична. Няма друга партия, която си къса ризите по медиите", коментира Александър Симов.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..