Дали наистина това е така – отговаря Николай Димитров от Регионалната агенция по заетостта.
Пловдивски регион, по териториално деление, освен областта обхваща също и регионите на Смолян и Пазарджик. Така, за целия този обхванат регион, равнището на безработицата е 5%.
Регистрираните беработни в обхвата на тези три области са 23 852 души.
За Пловдивска област безработицата е 4%, или 12 105 души, регистрирани в бюрата по труда.
Само за Пловдив – град, процентът на незаетитите е 3,1 на сто, което е под средното за страната, областта и региона.
В Агенцията по заетостта се работи с регистрирани безработни. Тоест, към 31 октомври, такива са 23 852 души, което дава и равнището от 5%. Стастиката се води месечно, защото динамиката е голяма.
Бюрото по труда е обществен посредник, макар и вече само един от тях, на трудовия пазар. Това не означава, че всички регистрирани получават обезщетения. Бюрото не е социална служба, а само посредник, посочи Николай Димитров.
По думите му, точно определена законова процедура определя дали и колко обезщетение ще получава даден регистриран безработен.
През август например, равнището на безработица е бил 4.3%, а сега е 4 – тоест наблюдаваме спад.
Тенденцията обаче не е строго фиксирана, тя също е динамична, зависи от сезонното движение на работната сила. Има традиционно слабо нарастване на безработицата през ноември – декември, но то е много слабо.
От началото на гоздината, до 31 октомври няма никъде декларирани масови съкращения, за да се видят някакви пикове. Това са фактори, повлияни от различни причини.
Ковид пандемията не е повлияла на безработицата. Преобладаващо регистрираните са хора без квалификация – 56%. За Пловдив, по същия признак най-много са хората със средно или основно образование.
За десетте месеца на годината – 11 111 души са прекратили регистрацията си в бюрата по труда в цялата област.
В момента свободни позиции 11 950 от всякакъв вид, като най-търсени професии от сферата на средното образование, международни шофьори и машинни оператори за рпомишлеността.
И пенсионери могат да си търсят работа чрез пловдивската агенция по заетостта.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...