Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделената скръб е смисълът на траура

| обновено на 24.11.21 в 11:44


Споделената скръб е смисълът на траура. Понякога и да се взрем вътре в себе си, в чувствата си, в живота си и мълчанието съпровожда тази споделена болка и съпричастност, каза в програма "Точно днес" в днешния ден на траур психологът д-р Пламен Димитров, бивш председател на психолозите в България. 

Нашето общество е в състояние на скръб много отдавна и у нас битува много дълбока колективна травма, посочи още той. 

"Тази ситуация, в която само за ден над 50 души загубиха живота си, е част от една верига. Вижте ежедневната верига за КОВИД смъртността, колко много съдби се промениха по трагичен начин. Колко млади хора не са в България. Всички тези загуби, скръбта и траурът са неизменни части от една дълбоко общо преживяване и когато го откриеш у другите, си готов на съпричастност и съчувствие. България има още много да скърби", обясни психологът.

По думите му човечността съпровожда нашето съществуване, но бива подтискана от егоизма и от други съображения, които хората са склонни да им дадат предимство в моменти на болка. "Споделянето на скръбта е точно такъв тип човечност", каза д-р Димитров.

По повод черните статистики, свързани със смъртността от КОВИД през последните 2 години, той обясни, че това е хилядолетен проблем на човечеството как се справя с ужаса пред смъртта, загубата и тези необратими процеси. 

"Когато отричаме фактите, а един от тях е, че животът е много крехък, има опасност да се втурнем кък какви ли не преживявания, само и само да потулим от съзнанието си факта, че трябва да променим начина си на действие, мислене и отношение. Той произлиза от инстинкта за самосъхранение", смята психологът.

По думите му трябва да дискутираме като общество как така се свиква с огромни числа на загуби, при това рекордни за ЕС и в световен мащаб. "Това е вид слабост на общността, неспособност да осмисли това, което губи". 

 Цялото интервю на Петя Плачкова с д-р Пламен Димитров е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56