Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не разчитаме на късмет, когато ни управлява пандемия

„Тенденцията за спад, която имаме сега, скоро ще започне да се обръща. В момента забелязваме това  при малките деца на възраст от 6 до 9 години, заради това, че бяха върнати в училище. При тях има обръщане на тенденцията. И тъй като има и решение да се връщат и по-големите ученици, след 2-3 седмици ще имаме по-сериозен ръст“. Това заяви математикът д-р Лъчезар Томов.

По думите му, всичко зависи от нашето поведение, което не е добро. Хората, които биха могли да бъдат заразени, са твърде много. Част от боледувалите миналата есен биха могли да бъдат инфектирани повторно и няма гаранция, че при реинфекция ще им бъде по-леко.

„Възможността за една по-дълга и тежка зима  се съчетава с дълга вълна, ако хората не се държат  разумно.“

Томов подчерта, че това е първата глобална пандемия в човешката история, в която патогенът е със заразност ниво R-10,т.е. един заразява 10 други, докато испанският грип е бил с ниво на заразност R-2,5. Заразността на  Делта и на Делта+  е толкова висока, че трудно би могло да се говори за вълна с нормален цикъл на обръщане.

„При Делта+ варианта не можем да разчитаме на щастливи случайности. Той ще отиде навсякъде и до пролетта ти ще бъдеш или мъртъв, или преполедувал, или ваксиниран. Всичко зависи от човешкото поведение – от мерките, които определя Правителството и от това, което правят хората поотделно“.

Д-р Томов коментира още, че масовата ваксинация по данни на други държави, сваля до 20 пъти риска от смърт, от хоспитализация – 15 пъти,  затова тя е главното оръжие срещу пандемията.  

Той препоръча всички деца от 5-ти клас нагоре да бъдат ваксинирани, за да се възстанови учебният процес. „След като вече около 3 млрд по света са ваксинирани, дори и извънземните да твърдят, че ваксините са опасни, това е извадка за големите числа и е добре всеки образован човек да го знае“, подчерта Томов.

Най-голямото заразяване става при дълго стоене в затворено помещение без маска. Резултатът от проведените избори ще може да бъде видян  около 14 дни по-късно.

Децата на 12-14 години имат най-добрата имунна система. Ако боледуват придобиват и добра защита и без да знаем колко са антителата им.

„Що се отнася до неваксинираните деца, от ноември до април има 35 деца с тежки синдроми и сърдечни увреждания. Хората си мислят, че болестта не засяга децата, но има и починало дете до 14 години без придружаващи заболявания“.

Ако при предишния вариант имахме спад в тенденцията през пролетта, въпреки нашите действия, сега изобщо не можем да си представим такова нещо. Страни с ваксинирано население до 60% имат  сериозни проблеми, а ние имаме 23-24% ваксинирани. Т.е. няма никакви предпоставки да очакваме спад, ако не се държим правилно. Хората трябва да бъдат отговорни за действията си.“

При тотален локдаун за 2-3 седмици, заболеваемостта  би спаднала с 30-40%. Идеята на всички локдауни е да се купи време, за да могат хората да се ваксинират, бе категоричен математикът д-р Лъчезар Томов. 

"Не трябва да разчитаме на късмет, когато ни управлва пандемия. Имаме една официална смъртност и може би  двойна неофициална. И тази година е рекордна."

Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04