В преговорите около приоритетите на бъдещото правителство служебният министър на образованието Николай Денков предлага в бъдеще да се дава оценка на добавената стойност на всяко училище и от това да зависи и финансирането му. Търсим за коментар експерта от "Отворено общество" Боян Захариев.
Той обясни, че схемата, която действа сега у нас е "парите следват ученика", в нея през годините бяха въведени доста подобрения.
"Схемата изглежда по-добре сега, отколко в оригиналния си вид, тя може да се подобрява и занапред", каза още Захариев. По думите му оценката на добавената стойност е добра стъпка в посока повече детайлност за всяко училище.
"Съвсем ясно е, че нашата система подбира децата още от 5 клас, дори от 1 клас в някои училища, то добавената стойност е за всяко училище, но това е и в пряка връзка - къде се намира даденото училище. Например, едно селско училище не може да даде много деца, които се състезават на олимпиади", каза Захариев. Той допълни, че би бил предпазлив за тази оценка за финансиране, защото може да доведе и до несправедливости.
"Регионалните управления на образованието ще се използват за посредническа институция и занапред, то там също има промени през годините", посочи още експертът. Той смята, че може да се изпълни тази институция с повече съдържание.
Пандемията и учителите в училище: "Намирам, че пандемията принуди системата да даде свобода на учителите. Това умение на учителите да се адаптират в нова среда, е неразривна част от съвременните образователни системи и тяхното модернизиране. Пандемията наред с проблемите и щетите, които носи отвори и интересни възможности, в една система, която е пределено закостеняла към труда на учителите. Те импровизират и това е за добро на образователния процес."
Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. Обновената училищна сграда разполага с 22..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..