Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП е срещу масовото използване на AI от службите

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение на хората от страна на полицията, особено ще се отнася  до механизмите за лицево разпознаване. 


В своя резолюция болшинството депутати  изтъкват риска от алгоритмична пристрастност и оттам – гришки, в приложенията на изкуствен интелект. Те подчертават, че е необходим човешки надзор и силни юридически правомощия, за да се предотврати възможността за определена дискриминация, особено в контекста на правоприлагането или граничния контрол. Човешките оператори винаги трябва да взимат окончателните решения, а хората, наблюдавани от системи с изкуствен интелект /AI/ да имат достъп до средства за правна защита.  

Докладчикът по темата, българският евродепутат от Левицата Петър Витанов се обяви срещу внедряването на системи за лицево разпознаване в контекста на правоприлагането, тъй като, по думите му,  технологията често води до дискриминационни резултати в широк спектър.

"Все едно да обявим бедните, цветнокожите, имигранти, чужденци за потенциални престъпници, само защото техниката го твърди, но това ли е светът, в който искаме да живеем"  – казва Петър Витанов. Той защитава убеждението си с конкретни аргументи.

В дискусиите се обособи и втора група евродепутати, застъпващи твърдо тезата за плътно прилагане на изкуствения интелект в сферата на  безопасността.  Един от тях е другият български представител в Европарламента – Ангел Джамбазки от ВМРО, който дори алармира, че прекаленото, според него, либерално отношение по този въпрос застрашава самата същност на Европейския съюз.

 Болшинството членове на ЕП настояват за постоянна забрана на автоматизираното разпознаване на лица на обществени места, като отбелязват, че гражданите трябва да бъдат наблюдавани само при подозрение за престъпление. Конкретно настояват да се забрани използването на частни бази данни (като системата а „КлиърВю“ (Clearview AI), която вече се използва) и прогнозиране въз основа поведенчески данни от  страна на полицията. Според експерта по сигурност проф. Николай Радулов обаче, "Не можем да спрем развитието на технологиите, независимо от правните рамки..." 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите искат да се върне нормалността в облагането на хората

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

96 000 птици са унищожени в огнищата на птичи грип в областта

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е..

публикувано на 21.02.25 в 18:41

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14