Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Зелената енергия и регионалният бизнес

| обновено на 03.12.21 в 09:47

Рязкото увеличение на цените на енергията постави в трудна ситуация  гражданите, предприятията, Европейската комисия и правителствата в ЕС. Положението става извънредно на фона на загубата на приходи и за домакинства, и за бизнес заради продължаващата ковид-криза. Може ли зелената енергия да е ключ към решаване на част от проблема?

В търсене на  отговор за собственото си производството на луксозни обувки, фабрика в Пещера от 2017-та започва поетапна подмяна енергийните си източници и вече е на крачка от постигане на целта си. Заместник управителят на компанията Ремзи Ингилизов разказва:

„До края на тази година ние ще постигнем пълна енергийна независимост в условията на нестабилност, която витае наоколо около цената на електроенергията и реално погледнато ще сме първата енергийно независима компания в модния сектор в странаата. Инвестицията няма да надхвърли 1 млн лв. Тя ще спестява 486 тона въглеродни емисии на годишна база, съответно ще произвежда приблизително 4 млн. и половина киловат часа електроенергия на годишна база, което практически ще осигури пълната енергийна независимост на компанията, ще подсигури въглероден неутралитет в насока на използване на зелена енергия и съответно ще направи нашия бизнес по-устойчив. Разбира се, ние предвиждаме в 5 годишен период тази инвестиция да бъде възвърната. В дългосрочен аспект това би било още дна стъпка в осъществяване на цялсотната ни зелена стратегия“.

В Европа отделни региони – в Португалия например – са с добри примери за преминаване на бизнеса на възобновяеми енергийни източници. В онлайн семинар с български журналисти, организиран от Българския офис на ЕК на тема „Енергийни цени и зелен преход" координиращият говорител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката и климата Тим Макфий сподели :

„Вече няколко години имаме цел за увеличаване на възобновяемите източници в Европа и да гарантираме най-ефективното използване на енергия. Има много начини за например подобряване на технологиите, по-ефективен транспорт, изолация на жилищните сгради... Има много способи да се подобри енергийната ефективност, както в частния, така и в обществения сектор. И ние ще увеличаваме допълнително целите, предложени през юли – до 40 % участие на възобновяеми енергийни източници до 2030-та година, ще коригираме и данъчните ставки да бъдат в помощ на енергийната ефективност.“

Програмите и проектите за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници са сред  областите, за които Европа отпуска сериозни средства по различни линни -  и социална – за справяне с енергийната бедност, и икономическа – за въвеждане на иновации и създаване на работни места, и екологична - по глобалния план за климата. Петър Кисьов от Енергийна Агенция Пловдив коментира:

„Ние трябва да започнем с демонстрации на добрите практики, оттам  да преминем с подходящи регулации и политики на национално и местно ниво в тази сфера. Разбира се, бизнесът не остава по-назад. По-скоро бизнесът на България е крачка напред пред регионалните власти и дава най-добрите примери в тази насока. Но именно възобновяемата енергия е ключ към декарбонизацията на икономиката и към устойчивия преход, към който всички се стремим“.

В момента Енергийна Агенция Пловдив работи по проект за снабдяване на 3 сгради в Общинския детскикомплекс за социални услуги „Свет Свети Константин и Елена“ в областния град с хибридни инсталации. До 3 месеца те ще бъдат инсталирани и се очаква да допринасят реално за чистотата на въздуха в града, както и да спестяват реално от месечните сметки за електричество на социалното заведение. 

„Този тип инсталации и технологии стават все по-жизнеспособни в резултат на нарастващите цени и в резултат на тенденциите тези цени никога да не се върнат назад, а напротив. Така че този тип технологии стават все по-жизнеспособни.“

Добрите примери – и в местния обществен сектор, и в регионалния бизнес, подкрепени с достатъчно финансови инструменти от ЕС за въвеждане на зелена енергия, тепърва ще насърчават за по-сериозното ѝ навлизане на континента. А това може да се окаже онзи катализатор за рестарта на Европа, от който заради ковид-кризата ще има нужда не само регионалният бизнес. 

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нова социална платформа стартира в Пловдив

Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..

обновено на 04.12.24 в 17:23

БАБХ изпусна ситуацията с чумата и тя излезе извън контрол

Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..

публикувано на 04.12.24 в 16:06

Вместо Народно, това е вече "Разнородно събрание"

Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание.  Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..

публикувано на 04.12.24 в 15:53

"Майстор на покриви" от Ново село завлече 35 000 лева от семейство

Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева.  Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..

публикувано на 04.12.24 в 14:40

Панагюрище е пример за успешно публично- частно партньорство

В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...

публикувано на 04.12.24 в 12:47