Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Зелената енергия и регионалният бизнес

| обновено на 03.12.21 в 09:47

Рязкото увеличение на цените на енергията постави в трудна ситуация  гражданите, предприятията, Европейската комисия и правителствата в ЕС. Положението става извънредно на фона на загубата на приходи и за домакинства, и за бизнес заради продължаващата ковид-криза. Може ли зелената енергия да е ключ към решаване на част от проблема?

В търсене на  отговор за собственото си производството на луксозни обувки, фабрика в Пещера от 2017-та започва поетапна подмяна енергийните си източници и вече е на крачка от постигане на целта си. Заместник управителят на компанията Ремзи Ингилизов разказва:

„До края на тази година ние ще постигнем пълна енергийна независимост в условията на нестабилност, която витае наоколо около цената на електроенергията и реално погледнато ще сме първата енергийно независима компания в модния сектор в странаата. Инвестицията няма да надхвърли 1 млн лв. Тя ще спестява 486 тона въглеродни емисии на годишна база, съответно ще произвежда приблизително 4 млн. и половина киловат часа електроенергия на годишна база, което практически ще осигури пълната енергийна независимост на компанията, ще подсигури въглероден неутралитет в насока на използване на зелена енергия и съответно ще направи нашия бизнес по-устойчив. Разбира се, ние предвиждаме в 5 годишен период тази инвестиция да бъде възвърната. В дългосрочен аспект това би било още дна стъпка в осъществяване на цялсотната ни зелена стратегия“.

В Европа отделни региони – в Португалия например – са с добри примери за преминаване на бизнеса на възобновяеми енергийни източници. В онлайн семинар с български журналисти, организиран от Българския офис на ЕК на тема „Енергийни цени и зелен преход" координиращият говорител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката и климата Тим Макфий сподели :

„Вече няколко години имаме цел за увеличаване на възобновяемите източници в Европа и да гарантираме най-ефективното използване на енергия. Има много начини за например подобряване на технологиите, по-ефективен транспорт, изолация на жилищните сгради... Има много способи да се подобри енергийната ефективност, както в частния, така и в обществения сектор. И ние ще увеличаваме допълнително целите, предложени през юли – до 40 % участие на възобновяеми енергийни източници до 2030-та година, ще коригираме и данъчните ставки да бъдат в помощ на енергийната ефективност.“

Програмите и проектите за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници са сред  областите, за които Европа отпуска сериозни средства по различни линни -  и социална – за справяне с енергийната бедност, и икономическа – за въвеждане на иновации и създаване на работни места, и екологична - по глобалния план за климата. Петър Кисьов от Енергийна Агенция Пловдив коментира:

„Ние трябва да започнем с демонстрации на добрите практики, оттам  да преминем с подходящи регулации и политики на национално и местно ниво в тази сфера. Разбира се, бизнесът не остава по-назад. По-скоро бизнесът на България е крачка напред пред регионалните власти и дава най-добрите примери в тази насока. Но именно възобновяемата енергия е ключ към декарбонизацията на икономиката и към устойчивия преход, към който всички се стремим“.

В момента Енергийна Агенция Пловдив работи по проект за снабдяване на 3 сгради в Общинския детскикомплекс за социални услуги „Свет Свети Константин и Елена“ в областния град с хибридни инсталации. До 3 месеца те ще бъдат инсталирани и се очаква да допринасят реално за чистотата на въздуха в града, както и да спестяват реално от месечните сметки за електричество на социалното заведение. 

„Този тип инсталации и технологии стават все по-жизнеспособни в резултат на нарастващите цени и в резултат на тенденциите тези цени никога да не се върнат назад, а напротив. Така че този тип технологии стават все по-жизнеспособни.“

Добрите примери – и в местния обществен сектор, и в регионалния бизнес, подкрепени с достатъчно финансови инструменти от ЕС за въвеждане на зелена енергия, тепърва ще насърчават за по-сериозното ѝ навлизане на континента. А това може да се окаже онзи катализатор за рестарта на Европа, от който заради ковид-кризата ще има нужда не само регионалният бизнес. 

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54