"Сега става дума за глобални промени и тенденции, които засягат и българската икономика. Но тъй като тя е много по-слаба от развитите европейски страни, у нас по причина, че сме много отворена икономика и тук е дошъл много чужд капитал, а българският е изчезнал от България, ветровете естествено ще брулят повече и ще дадем повече жертви". Това заяви икономистът и преподавател проф. Боян Дуранкев.
По думите му обаче тенденцията за повишение на цените не е нещо, което ще бъде продължително, защото в световен мащаб инфлацията през тази година ще бъде около 3-4%, в европейски - под 5%, докато у нас със сигурност ще минем до 6%.
"Освен това има и нещо друго - цените на петрола започнаха да падат и нищо, че търсенето се увеличава, увеличава се и предлагането. Това, което става е интересно, защото част от цените са превантивно увеличени, заради очакванията за инфлацията. В САЩ отчетоха независимо от инфлацията 37% увеличение на печалбите на фирмите. Вероятно и в България фирмите вдигат превантивно цените."
Проф. Дуранкев уточни, че в някои от големите магазини е наблюдавал как дори без да има нужда от повишение на цените при голяма реколта и голямо предлагане, те са започнали да растат леко нагоре, а сега се вдигат вече драстично.
"Тъй като държавата не е голям участник в икономиката, тя освен да призовава и да си измисля техники като намаляване на ДДС, което води до увеличаване на печалбите, но не толкова до намаляване на цените, това не е решение. Все едно при Ковид да даваме само витамин С и така да лекуваме. Голямата дилема на България е неолибералната политика, която ни наложиха и която си приехме доброволно през последните 30 години.
С допълнителните заеми, към които ще прибегне България, за да осигури договорените пари за МРЗ, майчинства и т.н., ще премине нормативната логика от 3% от БВП да бъде дефицита и вероятно ще стигне до 4,5%. Вероятно е през 2025 г. ЕС да си затвори очите за изпълнението на критериите за влизане в еврозоната за източноевропейските страни и да ни даде една логика за средносрочна инфлация и средносрочен дефицит. Бедата е, че тези заеми обаче трябва да се връщат и това ще трябва да направят хората, които сега са във възрастта между 15 и 50 години".
Проф. Дуранкев бе категоричен, че държавата трябва да прекрати подпомагането на бизнеса, освен този, който по време на пандемията е бил 100% затворен. Старото нормално е вече умряло, а новото е различно.
"Да не претоварваме обаче като граждани новото НС и новото Правителство с очакванията, че ще рукне благодат отвсякъде. Необходимостта в момента е увеличение именно на МРЗ, за да се компенсира инфлацията, защото там най-много са пострадали хората и ако следваме логиката на инфлацията, увеличението не трябва да бъде 60, а от 80 до 120 лв."
Първото нещо, което трябва да реши бъдещото Правителство след здравеопазването, е проблема с енергетиката, подчерта проф. Дуранкев.
"Прекрасният нов свят няма да дойде със стари средства. Икономистите и юристите, които влизат в НС, са тези, които носят в своите чанти старите средства - това са ниските данъци, високи и добри условия за бизнеса, а за гражданите ще бъде всеки за себе си, пък - кой, както може. Това нещо - с десни средства да се реализират леви идеи, не се е случило никъде по света. Няма да се случи и в България".
Чуйте повече от звуковия файл:
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..