Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управлението на България е въпрос на добра подялба

„Първите два неуспешни опита за съставяне на правителство бяха заради ИТН. По тяхна воля сега ще се състави правителство“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив журналистът Емил Спахийски.

„Нищо по-различно няма от предишните 2 избора. Разликата е, че вместо ИБГНИ имаме Възраждане, но за сметка на това останалите гласове на ПП заедно с БСП, ИТН и ДБ дават точно толкова депутати, колкото можеха да направят правителство през април и юли. Тогава инатът на ИТН провали такова правителство, в момента те са изключително сговорчиви и поради тази причина 99,9% ще има правителство“, каза журналистът.

„Защо това не се случи, когато те бяха 2-ра, а след това и 1-ва политическа сила, не мога да кажа. Ясно е, обаче, че когато има една маса с много богата трапеза и на нея трябва да седнат 4-ма души, те ще го направят. Ако, обаче, се скарат за десерта, правителството може и да се развали. Управлението е въпрос на подялба“, обясни Спахийски.

Според него важното при съставянето на правителството е да има разговор между председателя на НС, министър председателя и народните представители.

„Председателят на НС е най-важният човек в държавата. Позорно е той да не може да накра министъра да слуша народните представители!“, категоричен бе Спахийски.

Преговорите пред камера Спахийски коментира:

„Лъжат ни! Това, което говорят пред екрана, няма нищо общо с това, което ще видим после“.

Той обясни, че обществото може да разбере каква политика може да очаква от правителство по министрите, които се избират.

„В момента имаме един много важен приоритет и това е съдбата на РСМ. Ако направят министър на външните работи Димитър Гърдев, това означава, че тези политици наистина мислят за БГ. Ако техният избраник е друг, това означава, че Македония ще бъде продадена за секунди“, заяви Спахийски.

Цялото интервю с журналиста Емил Спахийски слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24