Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката с вируса няма да е нито кратка, нито лека

Новият вариант  на коронавируса - омикрон, все още е категорично извън страната ни, но с много неизвестни, свързани с високия потенциал за разпространението му и с неяснотите около клиничната картина на заразата. Разговаряме с проф. Ива Угринова - директор на Института по молекулярна биология към БАН.

"Това, което ни кара да се тревожим, е че той по-бързо се разпространява от Делта варианта и това говори за по-голяма инфекциозност. Все още обаче нямаме данни дали  клиничната картина ще бъде по-тежка и дали ще успее да покори света, както направиха Алфа и Делта вариантите. Не можем да правим никакви категорични извления все още, защото нямаме данни. Трябва да вземем мерки и да не го изпускаме от поглед".

По думите на проф. Угринова, не е възможно известните 56 мутации на омикрон да са възникнали изведнъж във вируса. Те са се трупали и то не на база на Делта варианта, а са възникнали сякаш от само  себе си.  Т.е. вирусът води някаква независима еволюция и сякаш с Делта варианта са две независими клончета. Мутациите не са се появили изведнъж, явно е имало някакво натрупване и в един момент този вирус е  станал по-инфекциозен и е започнал да  проявява по-различни характеристики. 

"Далеч съм от мисълта, че в Ботсвана, където на 9-ти ноември е открит този вирус за първи път, се прави някакъв съществен скрининг. Африканските държави не са от най-богатите и развитите, а този тип изследване изисква доста финансов ресурс".

Проф. Угринова бе категорична, че омикрон не е секвениран досега в България и че от гледна точка на диагностика и изследвания,  нещата се движат на добро ниво. "В България нещата се случват, макар и не така мащабно, както в Англия или в Германия или Франция, но се случват и мисля, че не бихме пропуснали една такава мутация".

Тя посъветва да проявим повече здрав разум и търпение, докато вирусът бъде проучен, но да  не пропускаме да се ваксинираме.

 "Ваксинацията е като демокрацията. Не е най-съвършения строй, но няма по-добър.  Идеята на ваксинацията е превенция. Желанието за превенция е личен избор. Ако човек иска да си гарантира защита, той я прави. Ако не иска - не я прави и чакаме да видим какво ще му направи вирусът". 

Проф. Угринова бе категорична, че сме изпуснали времето, когато постигането на  колективен имунитет от 70% е можел да спре разпространението на вируса. 

"Изпуснахме момента, когато трябваше да подходим с една масова ваксинация и не направихме нищо. Сега той  ни надхитрява с тези мутации и битката с него няма да е никак лека, нито кратка". 

Чуйте повече от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият е единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и доказани..

публикувано на 10.07.25 в 14:10

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 14:08

С "Независими за Пловдив" в ОбС се ражда нов кръжок по интереси

Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста  Любомир..

публикувано на 10.07.25 в 10:48

Говоренето срещу еврото може да изгуби интензивност

Политологът Светлин Тачев определи отхвърлените в парламента вотове на недоверие на правителството „Желязков“ като опит на опозицията да мобилизира своите избиратели. „Но практически на този етап те нямат възможност по никакъв начин да въздействат върху кабинета относно неговата стабилност и възможност да бъде свален“, добави той. Според..

обновено на 10.07.25 в 10:18

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28