Той е категоричен, че новото НС го чака тежка законодателна работа, защото в предишните две НС почти е отсъствала подобна законодателна дейност.
"Много е важно да се започне работата по бюджета. Вече има индикации, че служебното правителство ще предложи някакъв бюджет. Има индикации, също така, че и новото мнозинство, което може да се оформи, но може и да не се оформи, също има идеи как трябва да бъде структуриран този бюджет", обясни Киряков.
Според него лидерът в оставка на БСП Корнелия Ниново не отрича напълно номинацията си за председател на НС. Тя казва, че няма договорка с останалите партии, а не, че не е имало разговори кой ще бъде и какъв ще бъде принципа, на който ще се избере този председател на НС.
"Тя има свои собствен дневен ред, който налага доста упорито върху разговорите за правителството, в които ясно очертава своите приоритети. Първият е да се постигне коалиционно споразумение, което да се подпише от всички партии и лидерите им и тогава да се мисли вече за места. Тук има обаче, един основен проблем, който днес тя го каза, но убягна от вниманието на медиите. Тя каза, че трябва да има време за обсъждане на имената на бъдещите министри и председател на НС, но такова време няма. Ако се открие утре НС и се връчи другата седмица мандата, то няма да има такова време, каквото иска Нинова. Проблемът е, че утре трябва да се избере председател на НС. Утре ще се види дали е имало договорка и в какви параметри ще се изрази тази договорка и ако бъде избрана Нинова, това означава, че днес тя се е опитала да заблуди всички, включително и да извива ръце на останалите коалиционни партньори", допълни Киряков.
По думите му Корнелия Нинова се държи като първа политическа сила, сякаш на нея ще дадат мандата и сякаш тя определя всички правила по които ще се случва бъдещата коалиция, но това е проблем на останалите партии, защото са и дали да се държи по този начин.
Надеждата на анализатора е да се прояви повече разум, да се направят нужните компромиси, за да се случи някакво парламентарно мнозинство, което да си постави по дългосрочни цели от 2-3-4 месеца или една година. Всичко зависи от това кой какви компромиси е готов да направи и кой какво ще поиска, за да участва дългосрочно в един такъв проект от четири партии.
" Въпросът не е дали ще има правителство. Тук въпросът е за колко време ще бъде това правителство. Въпреки заявките за 4 годишен мандат има доста междинни събития, които ще се случат през следващите години, които дават основание да се мисли, че е много малко вероятно да се върви към четиригодишен мандат. Първият препъни камък са местните избори след две години - тези партии, които сега са в управлението, ще бъдат конкуренти по места тогава", прогонзира Киряков.
По думите му е почти логично да има разпределение на министерските места според броя на мандатите в парламента.
"Ако няма правителство с мандат на ПП, то значи, че изобщо няма да имаме правителство. Всичко зависи от разговорите през следващата седмица, когато президента първо връчи мандата на първата политическа сила и когато тази първа политическа сила изпълни този мандат и върне този мандат със състав на МС и с имената на министрите", заключи политологът.
Цялото интервю с политолога може да чуете в прикачения звуков файл.
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..