Банката ще съдържа архивен видео материал от дейността на сдружението и развитието на Център за съвременно изкуство в Пловдив - Баня „Старинна“ от целия период на дейността му от 1995 до 2020 г. Качените засега видео филми са около 20, но те могат да бъдат видени от всички, без значение в коя точка на света се намират. Предстои да бъдат филмирани и дигитализирани още 50 осъществени през годините събития.
Като аргумент за създаването дигиталната архивна банка Миразчиев подчерта, че много от събитията, които са се случвали физически в баня „Старинна“ в Пловдив, не са били видени от голяма част от публиката, интересуваща се от съвременно изкуство. „Голяма част от тях са на много високо ниво, с участието на водещи съвременни артисти и те са документални свидетелства“, подчерта още Емил Миразчиев.
Пламен Панов бе категоричен, че Сдружението е успяло да постави темата за съвременното изкуство в Пловдив реално, а Дигиталната банка ще може да съхрани чрез почти 30-годишния труд на творците трансформациите, еволюцията, предизвикателствата и противоречията на съвременното изкуство. Община Пловдив е ангажирана да подкрепя изкуството във всичките му форми, в това число – и съвременното изкуство.
Сдружение „Изкуство днес“ стартира своята дейност с първото издание на седмица на модерното изкуство през 1995 г. с подкрепата на Община Пловдив. Благодарение на партньорството на двете институции, Баня „Старинна“ се наложи в национален и международен контекст като престижно място за показване на високо качествено съвременно изкуство.
Дейността бе подкрепена през годините и от множество посолства и международни културни институции като Швейцарска културна програма Про хелвеция, Култур Контакт – Австрия, Британски съвет, Даниел Ланглоа – Канада, EU-Japan Fest Japan Committee, Алианс Франсес, Федерално канцлерство на Австрия – отдел Изкуство и култура, ИФА Институт за външни отношения – Германия.
От 2010 сдружението е член на международната мрежа от немски културни общества в чужбина на Гьоте-институт.
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..