Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът "Подкрепа за успех" работи в училището на Скутаре

Проектът „Подкрепа за успех“ на Министерството на образованието и науката, който се финансира от Оперативна програма "Образование и наука за интелигентен растеж", е насочен към намаляване и предотвратяване на преждевременното напускане на училище и осигуряване на равен достъп до качествено образование. Той предвижда и работа с родители чрез включване на образователни медиатори. Проектът се съфинансира от Европейския социален фонд. 

Училището в село Скутаре  4-та година работи по проекта „Подкрепа за успех“ по три от дейностите. Добрата новина  е, че успяват да включат повече ученици от уязвимите групи, директорът Петър Славков с важното за екипа: „Аз съм директор от 4 години, когато и стартира проект „Подкрепа за успех“. Когато започнах работа децата бяха 93, благодарение на проектите в момента са 109, вървим за следващата година и още нагоре. За 2021/2022 са седем групи, обогатихме материалната база, с електронни устройства, върнахме децата от уязвимите групи обратно в клас.“ 

Основна дейност е работата с родителите чрез включване на образователни медиатори: „Много деца се върнаха обратно благодарени на г-жа Мазникова, искрено и благодарим!“, казва директорът на ОУ "Свети Климент Охридски".

Пенка Мазникова, социален работник от три години в училището на Скутаре: "Обхаванахме всички деца, които вероятно нямаше да имат никакъв шанс да се докоснат до училище. За тези деца всекит ден има риск от отпадане от образователната система, като основен проблем е неграмотността на родителите. Аз се гордея с примера за две деца, които попаднаха в полезрението ни, те бяха просяци пред магазина в селото, работихме с тях, успяхме да им извадим актове за раждане и успешно ги записахме в училище, вече са добре са интегрирани, сега са трети клас. Това е шанс някой да успее, нещо което съдбата не му е отредила."

Гергана Григорова, води групата „Език мой“ за деца с езикови затруднения, тя е учител по български език и литература, казва кое е трудно за децата от малцинствения етнос: „Най-трудното е, че средата, в която се намират децата - българският език не е майчин, и нямат подкрепа от семействата им. Изключително трудно е обучението по БЕЛ, а то е базово и основно за всички останали предмети. Работим с деца, които имат нужда да им се помогне.“

Мария Йорданова, учител на група в трети клас сподели, че в класа преобладават деца билингви, за които българският език не е майчин. „Постарах се да обхвана ученици, които имат систематични пропуски и заради обучението онлайн, и за деца от малцинствените групи, чиито родители са неграмотни.“

Ваня Руменова от трети клас: "В часовете по „Подкрепа за успех“ е много интересно, четем приказки, разказваме ги, правим упражнения по български език. Те ми помогнаха да подобря четенето си и правописа на думичките. Най-интересно ми е по математика, но се справям и с четенето, обичам да рецитирам."

ОУ "Св. Климент Охридски" има обновена материална база, нов компютърен кабинет и  голям интерактивен дисплей.  Участват и в проектите „Равен достъп до училищно образование в условията на криза“, където поличиха лаптопи и таблети за учители и ученици, както и „Образование за утрешния ден“, проекти - финансирани по ОПНОИР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04