Новият парламент е по- консенсусен и по- конструктивен от предишните два, заради големите размествания, които претърпя политическото пространство след последните избори и това е една от добрите новини, с които 47-то Народно събрание започва, коментира пред Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов.
Според него профилът на депутатите от Продължаваме промяната няма нищо общо с профила на остриетата на ИТН. Развихрянето на хората на Слави Трифонов взе да приключва, още повече, че тази партия отиде на пето място. Процесите сега се лидират от нови хора и резултатът от това е възпитана, културна атмосфера, оперативност и добър тон. Имахме нужда от това, смята Харизанов. Като малко извинение към предишните два парламента с къси мандати той посочи обществената обстановка тогава, която беше митингова и с призиви "вън".
"Дано този адреналин да спадне, мисля че поспадна и се надявам да е така", посочи анализаторът.
По повод поискания от ГЕРБ мораториум върху поемането на нов държавен дълг до приемането на бюджета, той уточни, че става дума за мораториум върху увеличението на тавана на дълга. Всяка седмица се емитира нов дълг, въпросът е таванът да не се пипа. "Въпросът е, че се влиза в лек конфликт с тезата, че изчезват някъде 8 милиарда лева и те сега ще бъдат осигурени с взимането на нов дълг. След като ГЕРБ вече не са на власт, къде са тези 8 милиарда, да спрат да изчезват и да спрем да задлъжняваме", коментира Харизанов.
Силните ходове на ГЕРБ в новия парламент трябва да бъдат в намирането на тънкия баланс между това да бъде опозиция, но и да подкрепя смислените предложения. Балансът е много тънък, защото смислените идеи носят позитиви за управляващите, но диалогичността е един от начините обществените настроения срещу ГЕРБ да бъдат преодоляни и дори забравени. Гласувеното на пук налива бензин в огъня, а не го кара да изгасне, подчерта той.
Според него час по- скоро трябва да бъдат взети непопулярни решения за преодоляване на Ковид – кризата, каквито се прилагат в другите държави на ЕС – локдаун за неваксинирани, частична задължителна или пълна ваксинация. Непопулярни решения се взимат докато си на върха, но ковид-решенията може да бъдат и поле за общ политически консенсус.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..