Доколко успешно ще е новото българско правителство? Как формулата за неговия състав ще се проектира в парламента и мнозинството там? По какви принципи се разпределят ресорите в кабинета? Има ли опасност от партийна феодализация на отделните министерства? А на държавата? Отговорите търсим от политолога Ивайло Динев, доктор по политически науки от университета „Св. Анна“ в Пиза, изследовател в Института по социални и синдикални изследвания.
„По време на коалиционните разговори видяхме някои положителни тенденции, но има и някои опасения“, това каза в ефира на Радио Пловдив политологът Ивайло Динев.
„Едно от тези опасения е, че много от предложенията и политическите програми на партиите в коалицията са по-скоро пазарно ориентирани и либерални. БСП може да служи в положителното намиране на баланс между различни стратегии и визии за управление на държавата“, каза Динев.
Три поредни избора за годината, според политолога, са накарали партиите да осъзнаят, че „на хората им дойде до гуша от сблъсъци и политическа несигурност“.
„Вероятно го има и страха, че при още едни евентуални избори някои от партиите ще изпаднат от управлението“, допълни още Динев.
Анализът, който политологът прави на изборите показва, че „има желание за дългосрочно управление. И трите избора показаха, че хората искат смяна на политическата класа и управление“.
Това, към което не трябва да се достига, обаче са „анти-държавни политики“.
„Голяма част от програмите на водещите партии в тази коалиция са по-скоро към намаляване на държавата. Бих го определил като „либерален популизъм“, каза още политологът.
Като част от положителните тенденции, които наблюдава Ивайло Динев по време на коалиционните преговори е увеличението на минималните заплати.
„Това е стъпка напред. България остава много назад от тенденциите в цяла Европа. Ние сме назад по индикаторите за всяко социално и икономическо равенство. Дойде време да не бъдем просто догонващи, а равностойни на европейците“.
Ивайло Динев коментира още:
“При тази шарена коалиция със сигурност много от дебатите ще се развиват динамично в парламента. Разликите между всички партии , обаче могат да се полезни, защото биха могли да изяснят цялостната стратегия на държавата“.
Цялото интервю с политолога Ивайло Динев слушайте в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..