Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчайващо е, трябва силна кампания за ваксиниране

Ситуацията в България е отчайваща и не виждам никаква бърза светла перспектива за справяне с епидемията, каза в предаването "Точно днес" проф. Георги Момеков, който е председател на Българското научно дружество по фармация. коментатът му се основава на пилотните проучвания от Южна Африка, Хон Конг и Израел, които показват, че дори хората  с бустерните дози се справят по- слабо с Омикрон. А у нас даже не се говори толкова за третата доза, защото много хора нямат все още първа, подчерта професорът.

Проблемът с Омикрон е, че той е "нагъчкан с мутации към региона, който отключва клетките",  специфичния протеин, към който са насочени ваксините и антителата, които се използват в лекарствата. 

Нашето общество трябва да разбере, че "девствената популация", хората, които не са ваксинирани са най- застрашени. Това, според професор Момеков, трябва да се осъзнае от по- интелигентните хора, а по- неинтелигентните трябва да бъдат убедени, че е така. Но учените не са пиар специалисти, има нужда от стройна кампания, в една посока, при това като се вземат предвид специфичните български особености. 

Ние сме свикнали да шофираме с фалшива  книжка, да работим с фалшива диплома, да правим нещата проформа. А докато е така, ще живеем проформа.

Правителственият сектор не се възползва от това, което му дават социалните мрежи като мускули. Там са само антиваксъри. 

Проф. Момеков прогнозира, че в най-  скоро време в Европа ще бъде разрешено лекарство срещу Ковид, задава се още една таблекта. Но преговорите, които се водят с правителствата е за 10 млн. дози, което е крайно недостатъчно и примерно в нашата страна ще разполагаме с няколко хиляди дози за най- рисковите хора.  При това от 50%  в началото на проучването, до края му лекарството показва 30% протекция. Това на този етап не са чудодейни средства, подчерта ученият.

Що се отнася до промяната на ваксините към Омикрон, то това ще отнеме не малко време и не бива да се изчаква, а да се поставят ваксините, кавито са сега, за да предпазват от тежко разболяване и смърт.

България за пръв път ще има здравен министър, специалист по фармация, отбеляза Георги Момеков и сподели, че има огромни очаквания от проф. Асена Сербезова, защото тя е един много сериозна кариера и биография, тя е от хората, "които сами са се направили, никой не я побутвал".

Цялото интервю можете да чуете в прокачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45