“Може би човек получава 6-ца в живота тогава, когато бъде полезен за другите“. Това сподели пред Радио Пловдив четвъртокурсничката Ивана Витанова, която спечели годишната ректорска на стипендия на ПУ „Паисий Хилендарски“ заради отличния си успех, високи постижения и активна извънаудиторна дейност.
Тя учи „Българска филология“ и е съпредседател на Лингвистичния клуб в учебното заведение, а за наградата, учредена миналата година, е избрана след прецизиране на различни номинации от жури, в което са петимата зам.-ректори на Университета.
Ивана чувства удовлетворение, когато може да помогне на свой колега – да му изпрати снимки на записки или да го консултира за нещо, което не е чул добре на лекция, или не го е разбрал. А за запазване на отличния успех на човек след дипломиране, вярва: „Да бъде човечен към другите, да се отнася мило, да бъде съвестен и тогава може би животът ще го възнагради с 6-ца и ще отвори много врати пред него“.
Пълната отличничка – засега все още само в Университета – сподели и своя ключ за успеха. По думите ѝ, „човек трябва да бъде смел, да вярва повече в собствените си способности и да реши да направи тази най-страшна крачка – оттам нататък печеленото на успехи е всъщност следствие от положен труд и от проявена смелост.“
На въпрос кое определя като „най-страшната крачка“, четвъртокурсничката поясни, че за нея това е надмогването на съмненията ѝ в самата нея. Ивана Витанова, обаче, не се съмнява, че бъдещето ѝ е свързано с лингвистиката. Затова и стипендията, в размер на една ректорска заплата, тя ще използва за продължаване на обучението си.
„В дигиталния свят, в който се намираме, българският език, а и изобщо кирилската азбука, са доста застрашени“ - посочва студентката, като дава примери за множеството коментари в социалните мрежи и в някои сайтове, където мнения на български език се изписват с латинска азбука, а за творчеството си много млади хора предпочитат чужд език.
„Въпреки тази кризисна ситуация на разколебаване на езиковата идентичност, на българския човек изобщо, аз вярвам, че след като нашият език е успял да се съхрани толкова векове, ще продължи да има своето място в нашето самосъзнание и ще бъде гордост“ – казва Ивана Витанова. И подчертвава, че огромна роля за това има изкуството.
Още може да чуете в интервюто с Ивана Витанова в звуковия файл.Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..