“Може би човек получава 6-ца в живота тогава, когато бъде полезен за другите“. Това сподели пред Радио Пловдив четвъртокурсничката Ивана Витанова, която спечели годишната ректорска на стипендия на ПУ „Паисий Хилендарски“ заради отличния си успех, високи постижения и активна извънаудиторна дейност.
Тя учи „Българска филология“ и е съпредседател на Лингвистичния клуб в учебното заведение, а за наградата, учредена миналата година, е избрана след прецизиране на различни номинации от жури, в което са петимата зам.-ректори на Университета.
Ивана чувства удовлетворение, когато може да помогне на свой колега – да му изпрати снимки на записки или да го консултира за нещо, което не е чул добре на лекция, или не го е разбрал. А за запазване на отличния успех на човек след дипломиране, вярва: „Да бъде човечен към другите, да се отнася мило, да бъде съвестен и тогава може би животът ще го възнагради с 6-ца и ще отвори много врати пред него“.
Пълната отличничка – засега все още само в Университета – сподели и своя ключ за успеха. По думите ѝ, „човек трябва да бъде смел, да вярва повече в собствените си способности и да реши да направи тази най-страшна крачка – оттам нататък печеленото на успехи е всъщност следствие от положен труд и от проявена смелост.“
На въпрос кое определя като „най-страшната крачка“, четвъртокурсничката поясни, че за нея това е надмогването на съмненията ѝ в самата нея. Ивана Витанова, обаче, не се съмнява, че бъдещето ѝ е свързано с лингвистиката. Затова и стипендията, в размер на една ректорска заплата, тя ще използва за продължаване на обучението си.
„В дигиталния свят, в който се намираме, българският език, а и изобщо кирилската азбука, са доста застрашени“ - посочва студентката, като дава примери за множеството коментари в социалните мрежи и в някои сайтове, където мнения на български език се изписват с латинска азбука, а за творчеството си много млади хора предпочитат чужд език.
„Въпреки тази кризисна ситуация на разколебаване на езиковата идентичност, на българския човек изобщо, аз вярвам, че след като нашият език е успял да се съхрани толкова векове, ще продължи да има своето място в нашето самосъзнание и ще бъде гордост“ – казва Ивана Витанова. И подчертвава, че огромна роля за това има изкуството.
Още може да чуете в интервюто с Ивана Витанова в звуковия файл.Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..
Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..
Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание. Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..
Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева. Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...