Ключовият въпрос не е как тръгва правителството на Кирил Петков, а какво ще прави парламентарното мнозинство. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.
"Имаме държава, чиято законодателна среда през последните 10 години се е формирала по вертикалата, започваща от Бойко Борисов до парламентарна група на ГЕРБ, където огромна група депутати бяха заети да регистрират желанията на лидера си. В резултат имаме такава законодателна среда, че правителството на практика не може да направи нищо, ако парламентарното мнозинство не прави реформи", посочи политологът.
Той даде за пример закона, по който бе направена енергийната борса. "30 години България живее с илюзията, че сме енергиен център на Балканите, като ГЕРБ е еманацията на тази традиция. 10 години ни обясняваха как се развива енергийната сфера. Какъв е резултатът - двойни и тройни цени на тока. Как държава с контрол върху енергийната си система - АЕЦ, ТЕЦ, как обясняваме цената на тока?!"
Според Димитър Аврамов най-слабата част на новия кабинет е Корнелия Нинова и Министерство на икономиката на БСП. "Първото, което тя заяви, е, че токът за крайните потребители няма да се вдига. Това е еманация на социалистическото мислене. По-добре 10-15 лв. повече, отколкото всички стоки да поскъпнат с 5-15 % и през инфлацията парите на хората да заминат. Искам да видя дали новото правителство ще сложи ред в енергетиката и да има адекватно ценообразуване".
Първият проблем ще дойде от Министерството на икономиката и от Министерството на енергетиката, прогнозира още той.
Политилогът призова да дадем 100 дни на правителството, дори на Корнелия Нинова, която успя да загуби половината си избиратели.
"Скърцането в 4-та коалиция ще бъде непрекъснат шум между всички и всичко. Нещата ще се случат бавно, с много говорене, или с тропане по масата, както правеха ГЕРБ, но в крайна сметка счупиха масата. Ако забравят, че има парламент и се самозабравят, нещата не стават. Важно е да има силни фигури в парламента и тогава правителството, дори да изглежда слабо, ще бъде полезно", смята политологът.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Димитър Аврамов е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..