Това заяви политологът Румяна Коларова в интервю за програма "Точно днес", която коментира новият кабинет, заявените приоритети в управлението, както и анализ в световните медии, че "амбициозно ново правителство слага край на политическите сътресения в България"
По думите й всички, включително и световните агенции, които анализират нещата в детайли, отбелязват, че няма истинско коалиционно споразумение. Има двустранни споразумения на водещата партия с малките партньори.
"С други думи трите партии, които се свързват с ПП, за да формират парламентарно мнозинство, имат трудни контакти помежду си, и комуникацията помежду им е трудна, не само и не толкова, заради някакъв вид персонални или политически противоречия между народните представители, а най-вече заради напрежение и силни разделения, които съществуват между избирателите на тези партии. Тепърва ще видим как ще функционира този кабинет от гледна точка на стабилност. Когато говорим за стабилността има втори момент, който е много важен. Той е свързан със способността на кабинета да се справя с текущите въпроси", допълни анализаторът.
Според нея това са здравните проблеми, зелените сертификати, как ще се позиционира кабинетът, как ще реагира, когато имаме бедствия, дали няма да повтори онази неспособност на служебното правителство със ситуацията с кораба "Вера Су". Много важно също така за бъдещото на кабинета е каква ще е позицията му по казуса с Македония.
"Това правителство има две неща, които обуславят неговото съществуване - стабилност на парламентарното мнозинство, която зависи от начина, по който ще се решават проблемите с корупцията и начина, по който ще се решават текущите проблеми -данъци, доходи, цената на тока, което може да взриви коалицията. Втората задача е легитимността, защото това правителство стартира с относително ниска легитимност. Това е правителството с най-ниската легитимност. И тук трябва да подчертаем, че всяка една партия по отделно електорално е джудже. А по-скоро, че всичките заедно нямат дори 25% от подкрепата на българите, които имат право на глас. И решенията им по такива горещи теми като Македония и членството й в ЕС много силно може да повлияе върху легитимността на правителството. Имаме два проблема, които не са решени. Те тепърва трябва да бъдат решавани в ход. Доколко това мнозинство ще бъде стабилно и доколко българите ще одобряват това което правителството прави, каза още Коларова.
Тя подчерта, че премиерът е трябвало да замине на срещата в Брюксел, защото първата визита на всеки премиер е в Брюксел и очакванията са били той да отиде. Според нея министър-председателя или не е готов да дава отговори в Брюксел или ги няма.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите, за форумите, посветени на писаното слово- Пловдив чете и Алея на книгата - говорим със Стойо Вартоломеев, собственик на издателство "Хермес". Той подчерта, че светът чества този ден за 30-и път, като..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..