Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Кисьов с награда "Златен грифон" за цялостен принос

| обновено на 16.12.21 в 10:10

Директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов е удостоен с почетен знак „Златен грифон“ – огърлие и грамота за цялостен принос в археологическата наука за 2020 година. Наградата му бе връчена от зам.-министъра на културата доц. Пламен Славов на тържествена церемония в Министерството на културата.

Доц. Кисьов каза в интервю за Радио Пловдив, че  животът му е свързан с археологията, от 7-ми клас до днес. "Моят живот е археологически проучвания и музеи", допълни доц. Кисьов. По думите му сред важните обекти в последните години са Малтепе и Златният град на траките до село Васил Левски. 

"Археологията не са само проучвания, тя и музейно дело, и опазване на културно-историческото минало, имам над 300 проучвания на различни обекти, свързан съм със създаването на три музея", каза археологът.  Той призна, че предизвикателство ще бъде да се изложат богатите сбирки на РАМ-Пловдив в бившата сграда на БНБ на Главната улица. Предстоят разговори с новия министър на културата Атанас Атанасов, и с Министерски съвет за финансиране на Малтепе, където са нужни сериозни средства за национален обект. 

В мотивите за отличаването му е изброено, че е изтъкнат и дългогодишен проучвател на тракийската култура през I хил. пр. Хр. в южна България, като е  автор  на множество значими публикации по темата. Участвал е в създаването и разработването на „Археологическа карта на България“, с  активна работа на терен по регистрация на застрашени от иманярска дейност археологически обекти. 

Доц. Кисьов има и съществен принос към поддържане и популяризиране на музейната дейност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51