Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв Европейски съюз искате?


Какъв да бъде Европейският съюз, в каква посока да се промени общността и какви промени се налагат в България? Около тези въпроси вървя днешната дискусия в пресклуба на БТА в Пловдив. Тя бе в рамките на проекта „Български гласове за Европа, който БТА изпълнява с подкрепата на Европейския парламент. Участваха представители на местната и централната власт, на бизнеса и на неправителствени организации, ръководители на образователни институции. 

Стари проблеми, които засега нямат решение, като различното субсидиране на земеделската продукция в рамките на ЕС, споровете към федерация ли да върви общността или да остане съюз на национални държави, бяха отново поставени на дискусията. Заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов изтъкна необходимостта България да завърши интеграцията си в Европейския съюз с влизането в Шенген и Еврозоната:

"Реално ние не сме напълно интегрирана страна и тук има още много какво да свършим. Бидейки част от най-богатия съюз в света и втора икономика, е логично ние да искаме да имаме максимален достъп до този пазар"

Евродепутатът Ангел Джамбазки приема едната цел, но отхвърля другата:

"За Шенген съм съгласен. Това ще бъде полезно за българския бизнес, защото най-малкото транспортният бизнес ще може да оперира много по-бързо.

По отношение на еврото обаче, съм силно скептичен. Защото еврото ще бъде политически механизъм, а не финансов и пазарен. И еврото, и Европейската икономическа зона се използват в момента политически да притискат общества и държави, които по някакъв начин преследват своя политика:

 Ректорът на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева даде пример за успешна и полезна интеграция в рамките на висшето образование в ЕС:

"Тази инициатива е създаване на алианси от университети в различни региони на Европа. Това дава възможност за свободно движение на нашите студенти, докторанти и преподаватели да могат да работят, използвайки всички условия на ЕС".

В същото време бизнесът остава основно заинтересуван от професионалното средно образование, защото то му осигурява работната ръка. Красимир Костадинов, председател на областното представителство на Камарата на строителите и собственик на голяма строителна фирма:

"Това, което можем да искаме от Европа, е да се отпуснат средства, които да обновят на 100 процента базата на професионалните училища, които обучават кадри за нашия бранш. Условията за обучение в тях са отпреди 30-40 години".

Агросубсидиите в Европейския съюз или трябва да се изравнят, или да отпаднат. Това предложи фермерът Красимир Кумчев по време на дискусията. Само 20 на сто от земеделската продукция на българския пазар е собствено производство и различното субсидиране е една от основните причини за това, изтъкна Кумчев. Той отбеляза също, че важността да имаш достатъчно собствено производство на храни е проличала в кризи на доставките, които претърпяха наскоро някои страни, сред които и Великобритания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34