Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв Европейски съюз искате?


Какъв да бъде Европейският съюз, в каква посока да се промени общността и какви промени се налагат в България? Около тези въпроси вървя днешната дискусия в пресклуба на БТА в Пловдив. Тя бе в рамките на проекта „Български гласове за Европа, който БТА изпълнява с подкрепата на Европейския парламент. Участваха представители на местната и централната власт, на бизнеса и на неправителствени организации, ръководители на образователни институции. 

Стари проблеми, които засега нямат решение, като различното субсидиране на земеделската продукция в рамките на ЕС, споровете към федерация ли да върви общността или да остане съюз на национални държави, бяха отново поставени на дискусията. Заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов изтъкна необходимостта България да завърши интеграцията си в Европейския съюз с влизането в Шенген и Еврозоната:

"Реално ние не сме напълно интегрирана страна и тук има още много какво да свършим. Бидейки част от най-богатия съюз в света и втора икономика, е логично ние да искаме да имаме максимален достъп до този пазар"

Евродепутатът Ангел Джамбазки приема едната цел, но отхвърля другата:

"За Шенген съм съгласен. Това ще бъде полезно за българския бизнес, защото най-малкото транспортният бизнес ще може да оперира много по-бързо.

По отношение на еврото обаче, съм силно скептичен. Защото еврото ще бъде политически механизъм, а не финансов и пазарен. И еврото, и Европейската икономическа зона се използват в момента политически да притискат общества и държави, които по някакъв начин преследват своя политика:

 Ректорът на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева даде пример за успешна и полезна интеграция в рамките на висшето образование в ЕС:

"Тази инициатива е създаване на алианси от университети в различни региони на Европа. Това дава възможност за свободно движение на нашите студенти, докторанти и преподаватели да могат да работят, използвайки всички условия на ЕС".

В същото време бизнесът остава основно заинтересуван от професионалното средно образование, защото то му осигурява работната ръка. Красимир Костадинов, председател на областното представителство на Камарата на строителите и собственик на голяма строителна фирма:

"Това, което можем да искаме от Европа, е да се отпуснат средства, които да обновят на 100 процента базата на професионалните училища, които обучават кадри за нашия бранш. Условията за обучение в тях са отпреди 30-40 години".

Агросубсидиите в Европейския съюз или трябва да се изравнят, или да отпаднат. Това предложи фермерът Красимир Кумчев по време на дискусията. Само 20 на сто от земеделската продукция на българския пазар е собствено производство и различното субсидиране е една от основните причини за това, изтъкна Кумчев. Той отбеляза също, че важността да имаш достатъчно собствено производство на храни е проличала в кризи на доставките, които претърпяха наскоро някои страни, сред които и Великобритания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Това не е краят на преговорите, пазарлъците ще продължат

Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..

публикувано на 06.01.25 в 15:47

Село Манастир с иск до КЕВР и ЕВН за липсата на ток по Коледа

Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид.  „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..

публикувано на 06.01.25 в 13:25

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56

В Пловдив откриха училището на бъдещето

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон.  Обновената училищна сграда разполага с 22..

публикувано на 06.01.25 в 12:20
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40