Книгата „България и Македония“ от първия директор на Пловдивската народна библиотека Александър Башмаков излезе на книжния пазар за първи път на български език 118 години след първото ѝ издаване в Русия. Зад факта стои Фондация „Балкански културен форум“ на бизнесмена и общественик Любозар Фратев, чиято кауза да съживява важни исторически издания през този май донесе на организацията Наградата „Пловдив“ за върхово постижение в областта "Опазване на културното наследство и съхранение на паметта.
Фондацията я открива благодарение на доц. д-р Петко Георгиев, ръководител на Отдел „Специални сбирки“ в НБ „Иван Вазов“ в Пловдив. Тази година отделът отбеляза 100 годишен юбилей, а в неговата съкровищница се оказва нейното първо и единствено издание, разказва общественикът инж. Любозар Фратев, който е председател и на фондацията.
Снимките от 19 век, които илюстрират текста на първото издание, в новото се обработват от доайена на фотографите в Пловдив Никола Лаутлиев. Това е третата книга на автор-чужденец, която издава фондацията.
Башмаков е тясно свързан с България и българите. Току що завършил право в Одеса, той идва в Изтгочна Румелия и получава първата си работа в дирекцията по правосъдието, а после оглавява областната библиотека и музей и остава на поста до края на 1882 година. След 17 години в родината си, той се връща в България, а по-късно предприема и пътуване в Македония, плод на изследванията и наблюденията на което става книгата „България и Македония“. В новото издание може да се намери отговор на въпроса:
Какво сближава и какво разделя България и Македония преди малко повече от век?
Авторът разказва, че македонците са разновидност на българите и че македонският въпрос е труден. Защото, по думите му, се борят почти непримирими интереси и преднамерено измислените конструкции. За такива той посочва: „мнимият сепаратизъм, изобразяващи Македония и македонците като страна, имаща свой народ, свой патриотизъм, свои цели и своя цялост. Само че това се образува за столетия и хилядолетя"- допълва Башмаков.
Последните 20 години от живота си авторът на книгата „България и Македония“ прекарва във Франция, като до края остава чуждестранен корепсондент на българското Книжовно дружество, поддържайки връзка с българската научна общност. Според преводача на книгата днес и автор на нейния предговор Данаил Георгиев Башмаков заслужава в Пловдив да му бъде издигнат паметник.
Книгата ще се представя в различни общности по различно време. Може да се намери по книжарниците, а фондацията по традиция е изпратила екземпляр и на президента Румен Радев.
Още може да чуете в звуковия файл.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..