Само 2 дни преди Рождество ви запознаваме с майстора на стъклени коледни украшения Иван Станев, единственият майстор на играчки от духано стъкло в Пловдив. В неговото ателие, подобие на работилничката на Дядо Коледа, той изработва играчки по 250-годишна технология. В екип той работи със своята съпруга, а вдъхновение и иновативни идеи черпи от своя внук.
Срещаме се с Иван Станев и неговия ученик Антон Пенчев в стъклодувното ателие на майстора в Стария Пловдив. Там той ни показва как се прави връх за елха и ни разказва за технологията, която използва.
„Това е един прекрасен занаят, който започва развитието си преди около 250 години в Германия, където започват да правят коледни украшения от духано стъкло използвайте бензинови лампи, на които нагряват стъклени тръби и от тях правят различни форми като топки, върхове, звънчета и др“, разказва майсторът.
У нас занаятът се развива от 50-те години на миналия век. А Иван се запознава със стъклодуването преди повече от 40 години в ТПК „Марица“, където е изпратен да работи по разпределение от ТЕЛК след неуспешно кандидатстване във ВУЗ. Там се запалва искрата и любовта към създаването на стъклени украшения.
Там работи 12 години, а след това започва самостоятелно вече 30 години. Днес той има собствено ателие в Пловдив.
Начинанието се оказва обаче и екипна работа. След като стъклото е оформено в желаната играчка, тя е изрисувана от съпругата на Иван Станев. А в ателието му могат да се открият както класически топки, камбанки, гъбки, така и последните анимационни любимци на малчуганите, сред които Сид ленивеца, Олаф и Маша и мечока, а вдъхновението за тях идва от малкия внук на майстора.
„За мен децата са най-искрените ценители на това, което правим!“, споделя Иван Станев.
И въпреки, че той е единственият майстор на стъклодувни украшения, Станев не крие занаята си, а с удоволствие го предава. Негов чирак в последната година е Антон Пенчев.
„Когато видях майстора бях много впечатлен. Когато го гледах ми изглеждаше толкова лесно, а се оказа, че всъщност е трудно и изисква много време и практика!“, казва Пенчев.
Миналата Коледа заявките за стъклени украшения достигат до 10 000, тази година те се множат, споделя още майсторът.
„Все по-голям е интересът на хората. Много от тях с носталгия се връщат към детските спомени, когато тези украшения бяха само от стакло!“, разказва Иван Станев.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...