Всеки месец от следващата година в Пловдив ще бъде представен по един традиционен етнически обичай – това оповестиха дни преди Коледа организаторите от Сдружение „Писалка и перо“ и партньорите им от Народна библиотека „Иван Вазов“, Фондацията „Пловдив 2019“ и читалище „Алеко Константинов“.
Основната задача, която проектът „Заедно в разнообразието – традиции и литература на етносите в Пловдив“ си поставя, е да възроди интереса към традициите и обичаите на различните етноси в града – еврейска, арменска, ромска, турска, руска и дори италианска.
„Проектът е с амбицията да въвлече в реализацията си както децата и младите хора, така и техните родители – така ще бъдем заедно цели семейства“ – заяви Васка Тонова от сдружението „Писалка и перо“.
„Предвидени са редица дейности като изложби, проучвания на обредните практики, възстановки на обичаи и библиотечна експозиция с литературни произведения на автори от различни етноси“ – съобщи директорът на библиотеката Димитър Минев.
Читалище „Алеко Константинов“ поддържа италианска читалня за италианската общност, която в Пловдив наброява около 1000 души – съобщи библиотекарката на читалището Стефка Илиева. Тя обяви, че просветната организация поддържа тесни контакти с библиотеката в Падуа, Североизточна Италия.
Първият етнически обичай, който ще представят организаторите през януари, е ромският Банго Васил.
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..