Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тиха нощ, свята нощ - след утрото "Точно днес"

Благодатен миг за християните по цялата земя, за семействата и домовете ни.

Светът притихва в очакване на Рождество Христово.  На постната трапеза - пламъчета на запалени свещи, пречистващ огън...Молитва, смирение, искрици в очите с надеждата за споделена радост в  голямото очакване да се роди Спасителят.

Ритуалът днес едва ли е това, което беше някога. Но той остава наша неотделима част, впечатан в  гените ни на непроменени от времето хора.  Защото ЧОВЕК едва ли може да означава друго, освен „добър, достоен и почтен“, а измеренията на ЛЮБВТА се свеждат до човешка съпричастност, откровеност и приятелство.

На Бъдни вечер ще си пожелаем молитвено най-добри неща за бъднини за нас, роднините, съседите, приятелите. И ще помълчим, заради недоизказаното, болката и изпитанията, които през годината ни бяха в повече.

И ще очакваме да се роди Иисус, за да останем в Светлината.

Празниците са пътуване във времето през спомените и радостта от любопитството ни към Живота. Годината бе странна, трудна и ни постави в ситуации, в които опознахме малко повече себе си и донякъде се променихме.

И ще очакваме белия сняг...

От каква вяра се нуждаем днес, когато ритуално се подготвяме за празника и защо истинското тържество не изисква изобилие и пищност – чуйте Велички епископ Сионий – игумен на Бачковския манастир.

„Точно днес“ – спомен за някои духовни знаци от годината с имена и разказ за:

Вярата, която подхранваме цяла година по време на православните празници и която ни прави силни – анкета с пловдивчани на Димитър Владимиров.

Божия код, който всеки човек носи в себе си  – интервю с богослова, художник и потомък на възрожденци Теодор Пеев – дългогодишен секретар на Бачковския манастир.

Благотворителна изложба с 25 от най-известните творци в Пловдив  в полза на първата следосвобожденска черква в Пловдив „Св. св. Кирил и Методий“ – репортаж на Екатерина Костова.

Енорийският свещеник Димитър Димитров от католическата църква „Свети Дух“ в Тракия с разказ за хобито си да изработва месингови релефи, и наследената си дарба да рисува – интервю на Живка Танчева.

Началото е от 7 сутринта. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мозайка на Лука Петрач

"Точно днес" - цветно и делнично през май

На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...

публикувано на 21.05.25 в 16:30

В лабиринта на разума, чувствата и колелото "Ден след ден"

За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година.  Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..

публикувано на 21.05.25 в 14:43

"Вход свободен" - цветовете на живота

Динамична и цветна сряда ни очаква във "Вход свободен"!  Отбелязваме Световния ден на културното многообразие, за диалог и развитие. Ще погледнем назад в историята на многовековния ни град, който всякога е бил дом на цветна палитра от различни културни общности.  Ще ви разкажем за предстоящите събития от инициативата "Танц в сърцето на Пловдив". Елиа..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

„Точно днес“ – за не/разрешимите пловдивски проблеми

Празничното утро на 21 май ще посрещнем с камбанен звън от пловдивския храм „Свети Свети Константин и Елена“. Там ще бъде нашата колежка Елена Крушкова , която ще ни разкаже повече за празника и как пловдивчани го отбелязват. Двайсет и първият ден на месеца е изключително важен за над 50 000 зрелостници в цялата страна, които ще се явяват..

обновено на 20.05.25 в 16:53

Все по-богати "Ден след ден"

Финансов ресурс, мерен с число с дванайсет нули след него, вече имат не само най-богатите страни в света, но и България. Става дума за общото богатство на всички българи, което според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, достига 1 трилион лева за първи път в историята. Ще говорим по темата с икономиста Стоян Панчев. Българската..

публикувано на 20.05.25 в 14:04