На този етап няма да въвеждаме строги ограничителни мерки, тъй като има достатъчно ваксини и достатъчен брой хора, които са имунизирани срещу КОВИД-19. Единствената ограничителна мярка засяга влизането в страната, посочи пред Радио Пловдив заместник-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов, който от вчера оглави пандемичния комитет за борба с бързото разпространение на заразата.
Той припомни, че по време на коледните и новогодишните празници по Главната улица не можеше да се размине от много хора, а на опашките никой не спазва дистанция и не носи маска.
Доц. Йорданов допълни, че на този етап единствената въведена по-строга мярка се отнася за влизането в страната, като вече освен зелен сертификат ще се изисква и отрицателен PCR тест. "За тези - независимо българи или чужденци, които идват от червената зона и не могат да представят отрицателен тест, ще има карантина. Ако първите 2-3 дни си направят PCR тест и той е отрицателен, те ще могат да се влязат свободно в страната, иначе подлежат на 10-дневна карантина".
Той припомни, че само със силите на здравната система пандемията не може да бъде преборена и трябва солидарност от цялото общество.
"Пикът на КОВИД-19 заради варианта Омикрон предстои у нас, затова трябва да сме готови. При децата сме осигурили достатъчно тестове, обществената поръчка върви. Факт е обаче, че в някои случаи, в някои училища наистина изпълнението на тестовете е незадоволително. Може би за това някои хора считат, че те не са достоверни. Просто контролиращите трябва да се постараят да се правят както трябва", коментира доц. Йорданов.
Ако детето има някакви симптоми, не трябва да се пуска на училище, за да не зарази и други, припомни още той.
"Трябва да бъдем социално отговорни. За добро или лошо трябва да се научим да работим в колектив. Другият начин - със сила да се прилагат, да се ограничават правата на труд и социален живот, не ми се иска", коментира зам.-министърът.
По повод мерките за усилване на ваксинирането той даде пример с опашките от последните дни пред ваксинационните пунктове. "Знаете, около Коледа и Нова година имаше опашки от желаещи да се ваксинират. По наши анализи половината са хора над 65 години, които искат да се ваксинират и може ди част от тях са привлечени от допълнителните 75 лв. Голяма част слагат и бустерна доза", допълни доц. Йорданов.
"Трябва да стигнем до колективния имунитет - между 60 и 70 % ваксинирани, а сме едва на около 50 %. Затова някои страни около нас като Гърция ни гледат с недоверие. Не можем да се сравним с Израел, където слагат 4-та доза", подчерта той.
Зам.-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов отново призова за спазване на мерките, носене на маски и спазване на дистанция, както и за прилагане на ваксините.
Цялото интервю на Живка Танчева с доц. Георги Йорданов е в прикачения файл.Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..