Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бързината на Омикрон "убива" лекото протичане

| обновено на 05.01.22 в 10:52
Радостина Александрова
Снимка: Личен архив

Омикрон, новите варианти на Ковид-19, мерките в училище и университета, както и на всички други нива, коментираме с проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН. 

"Днес е трудно да се каже кой вариант преобладава след новите, над 6000 заразени с вируса през последното денонощие, защо Делта и Омикрон се разпространяват у нас", каза в интервю за Радио Пловдив проф. Александрова. По думите й Омикрон успява доста успешно да се представи и да се наложи. 

"Пример, за 3 януари в САЩ здравните власти докладваха за над 1 млн. случаи на новозаразени, не са уточнявали за отделните варианти, но определено Омикрон нараства. Стига се до сериозно разпространение и това са най-впечатляващите стойности до момента в САЩ", уточни проф. Александрова. 

За мерките у нас: "Във вида, в който са разписани звучат доста добре, въпросът е да бъдат спазвани. Това не ни е най - силната страна, и след две години в условията на пандемия хората се умориха, специалистите и лекарите се умориха, единствено вирусът не познава умора. С настъпването на Омикрон, който се разпространява от три до шест пъти по - добре от Делта, за единица време могат да бъдат инфектирани голям брой хора. Омикрон предизвиква реинфекция при боледували, пет пъти по-добре се справя с това от предишните варианти.  

"Двете дози на ваксините, особено ако са минали повече от три месеца след втората доза не са достатъчни", посочи проф. Александрова. По думите й не трябва да ни обзема успокоение, че вариантът е по-лек. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58