„Подготвяме и някои съвременни начини, с които да се показва историята на българското изобразително изкуство. Един от тях е да се даде възможност на посетителите не само теоретично да се запознае с даден период на изобразителното изкуство, но и да може да види някои други творби на показания художник, които се намират в други галерии в страната. Те ще бъдат показвани на екран. И така от една страна той ще може да се запознае с биографията и документи, а и с някои други негови картини, които се намират на други места и ще обогатят неговите знания“, заяви в интервю за Радио Пловдив Красимир Линков, директор на Градската художествена галерия.
Вече има съгласие от някои музеи в Европа за съвместна инициатива с ГХГ. Тя ще даде възможност да се установи мястото на българските художници в европейското изобразително изкуство.
Сградата на улица „Съборна“ вече е изцяло обновена
Реконструкцията на самата сграда, която е дело на архитект Йосиф Шнитер“ вече е приключила. Специален вътрешен асансьор и рампата отвън ще даде възможност на хората с увреждания също да посещават изложбените зали.
„Това ще е може би единствената сграда в Стария град, която ще е достъпна за хората с увреждания“, каза Красимир Линков.
В сградата е увеличено изложбеното пространство, ремонтиран е и тавана.
Създадени са две допълнителни зали. Едната е специално предназначена за работа с деца, а другата е оборудвана за прожектиране на филми за художници.
В дворното пространство са проектирани две амфитеатрални площадки, където ще се провеждат срещи на открито, литературни четения и представяне на филми. Там ще бъде изградена и детска площадка, която ще е тематично обвързана с изобразителното изкуство.
Богата програма със значими събития за юбилея на ГХГ
Тя стартира още през месец март, когато са предвидени две външни изложби – до Джумаята и в Градската градина. В тях ще бъде представено най-доброто от всички експозиции на културната институция.
Предвидени са и две изложби. През месец май ще представи пловдивската скулптора. Предвидена е и експозиция, която ще представи най-доброто от българското изкуство. През октомври месец ще бъде представена изложбата на Павел Койчев.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Красимир Линков.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.