„Подготвяме и някои съвременни начини, с които да се показва историята на българското изобразително изкуство. Един от тях е да се даде възможност на посетителите не само теоретично да се запознае с даден период на изобразителното изкуство, но и да може да види някои други творби на показания художник, които се намират в други галерии в страната. Те ще бъдат показвани на екран. И така от една страна той ще може да се запознае с биографията и документи, а и с някои други негови картини, които се намират на други места и ще обогатят неговите знания“, заяви в интервю за Радио Пловдив Красимир Линков, директор на Градската художествена галерия.
Вече има съгласие от някои музеи в Европа за съвместна инициатива с ГХГ. Тя ще даде възможност да се установи мястото на българските художници в европейското изобразително изкуство.
Сградата на улица „Съборна“ вече е изцяло обновена
Реконструкцията на самата сграда, която е дело на архитект Йосиф Шнитер“ вече е приключила. Специален вътрешен асансьор и рампата отвън ще даде възможност на хората с увреждания също да посещават изложбените зали.
„Това ще е може би единствената сграда в Стария град, която ще е достъпна за хората с увреждания“, каза Красимир Линков.
В сградата е увеличено изложбеното пространство, ремонтиран е и тавана.
Създадени са две допълнителни зали. Едната е специално предназначена за работа с деца, а другата е оборудвана за прожектиране на филми за художници.
В дворното пространство са проектирани две амфитеатрални площадки, където ще се провеждат срещи на открито, литературни четения и представяне на филми. Там ще бъде изградена и детска площадка, която ще е тематично обвързана с изобразителното изкуство.
Богата програма със значими събития за юбилея на ГХГ
Тя стартира още през месец март, когато са предвидени две външни изложби – до Джумаята и в Градската градина. В тях ще бъде представено най-доброто от всички експозиции на културната институция.
Предвидени са и две изложби. През месец май ще представи пловдивската скулптора. Предвидена е и експозиция, която ще представи най-доброто от българското изкуство. През октомври месец ще бъде представена изложбата на Павел Койчев.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Красимир Линков.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..