Хайку поетът Владислав Христов, получи поредното си отличие, този път от Международния конкурс „Мориока”, в Япония. Конкурсът „Мориока” е състезание по хайку на японски и английски език, започнало в чест на 130-ата годишнина от придобиването на независимостта на град Мориока. Ежегодно в конкурса взимат участие хиляди поети, от цял свят. Част от журито са имена като проф. Торо Куичи и Майкъл Дилън Уелч, който е бивш президент на Американската Хайку Асоциация. Отличеното хайку на Владислав Христов в превод на Марина Карчинова е :
Зимно слънцестоене
конските мигли
задържат светлината
Поетът Владисвал Христов е и един от шестимата българи, които са сред отличените имена в класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година. Той е в тази класация за четвърта поредна година. Критерият на комисията за класирането, са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания (онлайн списания и печатни издания). Класацията се провежда за 11-та поредна година. Полският хайку поет Кшиштоф Кокот е човекът, който стои в основата на тази класация. Той връчва сертификатите на „Haiku Euro Top 100“. Кшиштоф Кокот е един от изявените полски поети, който от дълги години се занимава с хайку. В международен план, класацията е най-престижната такава, за поети пишещи хайку.
„Почти всяка година, в тази класация, има между пет и осем български автори. Това е едно солидно присъствие в световното хайку и доказателство, че България е една постоянна сила в световното хайку. Големи държави като Франция, Русия, Англия имат много по-малко представители, годишно, в класацията“, казва Владислав Христов.
Тази година българските хайку автори в престижната класация са шестима. Освен Владислав Христов, в нея намират място още Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова.
За изминалата 2021-ва година, Владислав Христов прибави в колекцията си от международни отличия, още няколко. Той стана първият българин удостоен с Mеждународната награда Akita International. Получава отличия и от конкурсите в Хърватия и Румъния. Негово хайку получи номинация и от конкурса „Pushcart“, американската награда на независимите издателства.
В началото на миналата година, той прави едно завръщане в хайку след осемгодишна пауза, по време на която пише поезия на български. През януари 2021-ва година, след като става първият българин, носител на хайку наградата “Basho-an”, Владислав Христов решава да се завърне по- солидно в световното хайку.
Успехът на българското хайку, обаче, не е само международен. През 2021-ва година, в България за първи път е организиран и конкурс за съвременно (Гендай) хайку, като конкурсът е с международно жури и участие. Условието е да се пише хайку, само, на български. Тази година се очаква и второ издание на конкурса. През лятото, ще бъдат обявени условията, в края на есента ще излязат и резултатите. В първото издание на конкурса част от комисията е Ричар Гилбърт, един от големите и доказани специалисти в хайку. В момента, върви и международен конкурс за детско хайку с рисунка, за деца до 15 години, като тази година нашата страна е домакин на конкурса.
За наградите, успехите и очакванията за 2022-ра година, поетът Владислав Христов разказва в предаването „Вход свободен“. Началото е за класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година.
Чуйте, в прикачения файл.
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..
Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика. Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..
За втори път съвместна изложба в галерия Аспект представят сестрите Пенка Никова и Мариана Чолева. След успешната им изява през пролетта на 2023 г., решихме занапред да ги представяме заедно, а Мариана предложи изложбите им да бъдат под мотото „Сестра ми и аз“. Свързани не само като най-близки роднини, но и взаимно допълващи се като творци,..