След проведения Консултативен съвет за национална сигурност резултатите коментираме с историка доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет и заместник-председател на Съвместната експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония. Доц. Кайчев посочи, че това заседание се очакваше с интерес, защото имаме ново правителство.
"КСНС бе от значение да се изясни българската позиция по отношение към интеграцията на Западните Балкани, и по-конкретно на Северна Македония. Резултатът е, че се запазва нашето отношение, и да се зачитат буквата и духа на договора от 2017-та година", каза историкът. По думите му България не може да се съгласи да започнат преговори за присъединяване на РСМ към Европейския съюз, при положение, че няма резултати от тяхна страна.
"Нека да опитаме, след като има нови екипи и в София, и в Скопие да подновим разговорите за нови инфраструктурни проекти, от времето на Тито и Живков, на границата имаме само три КПП-та", каза доц. Кайчев. Той смята, че е нужно активизиране на шосейните връзки.
По повод на работата на историците: "Има нежелание за обсъждане на биографичните детайли от страна на РСМ към живота и делото на Гоце Делчев. От втора страна се фиксира тяхно нежелание да се придържаме към общо решение от 2019 година за цар Самуил, в което се казва, че той е владетел на Средновековно българско царство. Тези въпроси са в основата на несъгласията в последните години. От страна на политиците, има блокиране на публикациите на съвместните решения на комисията.
През 2022 година очакваме новото правителство в РСМ, но проблемите остават да са двустранни, и се развиват в европейски контекст, допълни още доц. Наум Кайчев. По думите му може да се каже, че не България блокира преговорите с РСМ, а някои други страни-членки на ЕС, които отказват да включат в преговорната рамка - изпълнението на договора между двете държави.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..