Директорът на НИНКН арх. Петър Петров отхвърли обвиненията на заместник-кмета на Пловдив Пламен Райчев, че институтът бави с 4 месеца проекта „По крепостните стени на Филипопол“, в който са включени пет обекта. Според него документите за част от проектите се бавят, но не заради Института.
Той е категоричен, че за подобекта "Консервация, реставрация и експониране на археологическия комплекс Небет тепе" научният ръководител на археологическите проучвания София Христева е внесла още на 30-ти септември миналата година становище, че за да бъде съгласуван, проектът трябва да бъде преработен.
Археологът подчертава, че проектът не е съобразен с археологическите проучвания през 2016 и 2017 г., а е изготвен въз основа на проект отпреди 15 г. По същата причина тя отказва да подпише становище и за подобекта „Реконструкция на елементите от техническата инфраструктура и благоустрояване на подходи към археологически комплекс „Небет тепе.
Решението на този казус е в правомощията на директора на Регионалния археологически музей – Пловдив и на Община Пловдив. НИНКН няма такива правомощия, пише арх. Петров.
Реновирането на другите два подобекта Баятовата и Бакаловата къщи са забавени със седмица след крайния срок – 23 декември 21-ва година заради съмнения за нарушени авторски права. След направената допълнителна проверка те ще бъдат изпратени тази седмица на министъра на културата за подпис.
Проектът за Източната порта е подписан на 29-ти ноември и е изпратен за одобрение от министъра на културата.
Директорът на НИНКН обяснява още, че община Пловдив е избрала метода инженеринг за 5-те подобекта на Небет тепе. Това означава, че проектът и изпълнението са напълно зависими от строителната компания-изпълнител. По думите му, в България са рядкост строителните фирми с такава специализация, като има потресаващи примери за унищожаване на паметници на културата от строители.
Инженерингът в реставрацията е практика на непрозрачност и безконтролност, а вероятно и на корупция, заявява арх. Петър Петров, който преди да оглави НИНКН беше главен архитект на район Централен.
На 5-ти януари Пламен Райчев заяви, че забавянето става вече притеснително, тъй като обектът трябва да бъде завършен до края на 2023 година, вече изма избран изпълнител, както и изтеглен кредит от общината за съфинансирането м в размер на 2 милиона лева, като европейското финансиране е 6 милиона лева.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..