Тук най-старата от частните галерии е „Арт Галерия-музей Филиполис“. Собственикът ѝ Стефан Малецов подчерта: "Догодина 20 години ще честваме, сега смятаме да ги задълбочим тези сътрудничества, тъй като общината би могал да окаже помощ на галериите с рекламата".
Другата галерия-музей - „Димитър Георгиев“ - има зад гърба си вече година, но и тя, като Филипополис, е с опит в домакинството на културни събития. Споразумението, което подписа собственикът ѝ Димитър Георгиев, по думите му, разширява възможността хората да видят богатото ни наследство в областта на изобразителното изкуство, особено във време, когато ковид ограничи туризма, а високите цени на енергоносителите затрудняват и галеристите. Димитър Георгиев отправи към общината и призив след културното сътрудничество, общината да помисли за такса смет и такса сгради, която културните институти заплащат.
Връщайки се в полето на културата, съхранявана от частните галеристи със собствени средства, д-р Анна Джуркова и Димитър Инджов, собственици на другите две галерии, подписали документа,споделиха, че той е възможност повече хора да се запознаят с изкуството на България.
Сред практическите ползи, взаимни за общината и галериите, е общият билет за обекти, стопанисвани от Институт „Старинен Пловдив“. С него посетителите ще могат да получат преференциална цена с 10% отстъпка за вход в обекти на четирите галерии, а те ще предоставят безплатно влизане на деца до 7 годишна възраст след представяне на закупен от придружителя им билет за посещение на обекти на Института.
Безплатен ще е входът и за водачи на туристически групи над 10 човека, професионални организации, журналисти, отразяващи дейности по настоящото споразумение, както и на празниците 6-ти септември и Европейската нощ на музеите и галериите.
Репортаж по темата с гласовете на подписалите споразумението може да чуете в звуковия файл.Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..