От тази седмица в сградата на Регионален исторически музей – Пазарджик е експонирана гостуващата изложба „Епохата на Фердинанд“ от Регионален исторически музей – Велико Търново. Тя е представена по повод 135 години от избора на Фердинанд Сакскобургготски за български княз.
В двадесет и осем информационни табла е изложен документален и снимков материал от фондовете на Централен държавен архив и Национален политехнически музей.
Проследено е развитието на младата българска държава и българското общество през последното десетилетие на XIX в. и началото на ХХ век. Снимки и документи разказват за първите години на Фердинанд на българска земя, когато князът е под опеката на премиера Стефан Стамболов.
Поставен е акцент на обявяването на Независимостта на Княжество България на 22 септември 1908 г. и последвалите войни за национално обединение, завършили с национална катастрофа и абдикация на цар Фердинанд.
Изложбата дава информация за развитието на българската икономика от началото на ХХ в. – индустрия, транспорт и съобщения, външнотърговски договори и спогодби. Представено е първото българско изложение в Пловдив през 1892 г. Част от таблата показват промените в облика на столицата София. Отделено е внимание на развитието на българската просвета и култура, създаването на Софийския университет през 1888 г. В началото на ХХ в. промени настъпват в бита и модата, което е отразено в снимков материал.
Експозицията завършва с представянето на последните години от живота на Фердинанд след неговата абдикация от българския престол.
Изложбата може да бъде посетена до 11 март 2022 г.
Повече от интервюто с уредника от отдел "Нова история" Георги Геров, Регионален исторически музей в Пазарджик.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..