Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на мерки за учениците удължава агонията на вълната

Много е важно да спре дезинформацията за ваксините у нас

Преполовяваме първия месец на годината, като оставаме в темите на седмицата, която донесе недоволство и още заразени с Covid-19. Въпреки многото болни деца и преподаватели в училище, новата власт търси начини те да останат в клас до 31 януари. 

За мерките, начертани от Националният оперативен план за справяне с Covid-19 говорим с д-р Цветелина Великова, имунолог и преподавател.

Д-р Великова подчерта, че винаги е добре да видим нов тип мерки, ако досегашните са нямали ефект. "Да се използват интензивните легла, като процент на тяхната заетост - за въвеждането на ограничения се наблюдава и в други страни", посочи имунологът. Според нея е притеснително ниското ниво на ваксинация на населението и това, че мерките са налични, но не се спазват. 

"Ако разчитаме на това, че Омикрон протича по-леко, въпреки това ще имаме много заболели, съответно ще имат повече хора нужда от болнично лечение. Може в един момент да се запълнят всички интензивни легла, след което следващите мерки ще се забавят с до две-три седмици", каза още д-р Великова. Тя подчерта, че за учениците се забелязва липса на категорични мерки, на фона на липсваща ваксинация.

Ваксините и българите: Вероятно има много голям процент на хора, които се колебаят, но те все още наблюдават. Това е информацията, която забелязвам на телефонната линия за ваксините, на която отговарям. Това, което силно ме притеснява е подценяването на Омикрон. По повод на т.нар. колективен имунитет д-р Великова смята, че този вариант на Covid-19 не се повлиява от процента на преболедували. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58