Още в древни времена, лечителите и шаманите са използвали транс техники, като лечебни средства. В западното общество, едва в края на 18-ти век, се преоткрива терапевтичният потенциал на хипнозата. Заслугата е на австрийския лекар Антон Месмер. Той очертава, така да се каже, принципите на терапевтичната хипноза : използването на внушение, силата на въображението и преди всичко важността на модифицираното състояние на съзнанието, за улесняване на терапевтичните ефекти.
Друг лекар, шотландският хирург Джеймс Брейд, е установил надеждната медицинска употреба на хипнозата. За първи път, той използва термина „хипноза“ през 1843 година, позовававйки се на Хипнос – гръцки Бог на съня. През 1955 година, Британското медицинско дружество, признава хипнозата за медицинска процедура. Американската медицинска асоциация прави същото, няколко години по-късно. През 90-те години на 20-ти век, невронауката демонстрира, че хипнотичното състояние съответства на единична мозъчна дейност, която не е нито будност, нито сънливост, нито разсейване, а модифицирано състояние на съзнанието.
За хипнозата като терапевтична практика, говорим с Весела Гологанова, психолог и сертифициран хипнотерапевт.
„Хипнозата е физиологично състояние, при което мозъкът забавя своята честота. Именно това забавяне, довежда до съответната промяна на съзнанието. Това е състояние на дълбока релаксация, което терапевтът използва, за да посее позитивни мисли в съзнанието на клиента, като критичността на клиента все още съществува. Той може да реши, дали да ги приеме или отхвърли. Във всеки един момент, човекът има контрол и може да реши да излезе от този дълбок покой. Състоянието на хипноза насърчава промяната. Под хипноза, подсъзнанието е по-отворено към промени в моделите на поведение и мислене. Влияем му чрез въображението, което е много по-силно от волята на съзнанието. Хипнотерапията е достъпна и гъвкава техника, адаптирана към много контексти на грижи“, споделя Весела Гологанова.
За разликата между хипноза и хипнотерапия? За това какво изпитва човек, по време на хипноза? Колко е популярна хипнозата у нас? Защо да прибягваме до терапевтична хипноза? Откъде идва страхът от хипнозата? За хипнозата по време на бременност, за аудиохипнозите, за често срещаните заблуди по отношение на хипнозата, психологът и сертифициран хипнотерапевт, Весела Гологанова, разказва в неделния „Шейкър“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Бившият вратар на Ботев Пловдив Матвей Игонен ще продължи кариерата си в шведския Дегерфорш, съобщава „Sportbladet“. Договорът на Игонен с Ботев изтече в края на май и той е свободен агент. Шведският отбор допусна 11 гола в последните три мача и се е спрял на Игонен, който ще трябва да решава вратарската криза. 28-годишният вратар има 17 мача за..
Официално изявление на Илко Копарански – Член на Съвета на Директорите на Ботев Пловдив , което публикуваме без редакторска намеса: Днес един човек, представящ се за голям ботевист, бивш служител на клуба – Рашко Стоянов , прекрачи всякакви граници. Тази сутрин той е нахлул на базата, като се е държал арогантно и е тормозил една от жените, служещи в..
Съдийската комисия към Българския футболен съюз определи нарядите за първия кръг на efbet Лига, сезон 2025/26. Двубоят Ботев Пловдив - ЦСКА е поверен на Красен Георгиев, а за ВАР ще отговаря Станимир Тренчев. Радослав Гидженов ще свири Левски - Монтана с ВАР Никола Попов. Сезонът ще бъде открит от Георги Кабаков, като на съдия №1 е поверен мачът ЦСКА..
Волейболният шампион при жените Марица (Пловдив) този път ще започне участието си в Шампионската лига в предварителния кръг, като в него българският тим ще срещне Динамо (Загреб) от Хърватия. Първият мач между двата тима е между 4 и 6 ноември, а реваншът е между 11 и 13 ноември в Пловдив, като Марица се възползва от домакинство във втората среща заради..
ПФК Локомотив Пловдив подписа договор с Ивайло Марков. Крилото е деветото ново попълнение на „черно-белите“ за това лято. Нападателят е с контракт за две години, уточниха от „Лаута“. Ивайло Марков е роден на 21.10.2004 година. Юноша е на Левски. В своята кариера е играл за Славия II, Чавдар (Етрополе), както и за първия и втория тим на ЦСКА 1948. Има..