Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По френските следи в тура "Бонжур, мон амур, Пловдив"

4
Екатерина Теризева

Знаете ли, че централната сграда на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" е била дом на една от най-престижните образователни институции в страната още през 19 век? Френският мъжки колеж е носел името „Св. Августин“ и е давал образование на най-прогресивните впоследствие пловдивчани по онова време. Съвсем близо до него се е намирал и девическият колеж „“Св. Йосиф“ – отново дело на французи, трайно установили се в Пловдив. 

От двете сгради тръгва първата туристическа обиколка „Бонжур, мон амур Пловдив“, който Екатерина Терзиева организира тази събота под тепетата. Той цели да покаже историята, културата, архитектурата и традициите на френската диаспора в Пловдив от заселването ѝ в града през 19 век до днес. 

Турът ще ни запознае с фигурата на френския вицеконсул Шарл Шампоазо, представлявал интересите на Париж в Пловдив. "Той е проявявал интерес и към археологията и при една своя експедиция намира величествената статуя Нике от Самотраки, съхранявана и до днес на видно място в Лувъра. Пак той успява да спаси града ни от опожаряване през 1858 година", разказва Екатерина Теризева.

Френската колонията е най-многобройна по време на Балканската война, когато мисия на Френския червен кръст открива в Пловдив болница за лечение на ранените български войници. 

Белег в културната история на Пловдив оставя и големият френски поет и пътешественик Алфонс дьо Ламартин, който през XIX в. отсяда в Стария град, а днес на върха на Джамбаз тепе е кацнала къщата с неговото име. "Ние ще разгледам къщата само отвън, тъй като в момента е затворена за ремонт. Но няма как да я подминем, тъй като заради изящната си и уникална архитектура навремето тя е наричана Цветето на Джамбаз тепе. А други казват, че ако се погледне от подножието на тепето, прилича на птица с разперени криле" - допълва Теризева. 

В тура от нея ще разберем още, че изцяло по парижки образец в Пловдив са построени първото европейско кино с електрическа инсталация, една от най-луксозните за времето си сгради – гранд хотел „Париж“, първият български театрален салон - „Люксембург” на французите Босси и Брюн. 

Обиколката ще мине и през католическата катедрала „Свети Лудвиг“, в която преди 34 години гостува френският президент Франсоа Митеран. Последната спирка ще е пекарната на французина Ив Дит, родственик на ген. Шарл дьо Гол.

А защо турът се нарича „Бонжур, мон амур, Пловдив"? "Защото трябваше да има френска следа в тура, а Пловдив за всички нас е голямата ни любов" - отговаря Екатерина Теризева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31